Portal Jednostek Samorządu Terytorialnego

Związek Powiatów Polskich

Echa z posiedzenia Zarządu ZPP

Ocena procesu legislacyjnego, szkolnictwo zawodowe, publiczny transport zbiorowy oraz gabinety polityczne – to część tematów poruszonych podczas pierwszego w tym roku posiedzenia Zarządu Związku Powiatów Polskich.

Spotkanie odbyło się 6 i 7 lutego br. w Jasionce k. Rzeszowa.

Otwierając obrady, Ludwik Węgrzyn, prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich, starosta bocheński, zrelacjonował przebieg Ogólnopolskiego Noworocznego Spotkania Samorządu, które odbyło się 4 lutego – także w Jasionce. Pisaliśmy o tym TUTAJ, a także TUTAJ  oraz TUTAJ.

Jak z przykrością stwierdził prezes, premier rządu nie poruszyła żadnych kwestii dotyczących powiatów. Nie wiadomo zatem w jakim kierunku pójdą np. zmiany w zakresie inspektoratów nadzoru budowlanego. Jeśli chodzi o reformy w prawie, nakładania na samorządy nowych zadań, to za każdym razem newralgiczne staje się ich finansowanie. Przy tym wszystkim dla powiatów głównym problemem jest ustawa o dochodach JST. Podczas spotkania z samorządowcami premier powiedziała, że zmiany w zakresie ustawy o dochodach JST są bardzo potrzebne i pilne. Zaprosiła też ZPP do udziału w tych pracach a prezes zadeklarował współpracę. Beata Szydło zapowiedziała również uporządkowanie kwestii gospodarki wodnej.

Pełna relacja w Dzienniku Warto Wiedzieć.

 

Przejdź do galerii 

Przejdź do galerii