Aktualności

20 maja 2021

Relacja z majowego, zdalnego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Szczegóły związane z planowaną reformą systemu opieki zdrowotnej były głównym tematem dyskusji podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, która odbyła się 19 maja br. w formie zdalnej.

Posiedzeniu przewodniczył Paweł Szefernaker, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, natomiast współprzewodniczył Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego.

Z ramienia Związku Powiatów Polskich w posiedzeniu uczestniczyli: Lucyna Sokołowska, Jan Grabkowski oraz Grzegorz Kubalski.

Dyskusję rozpoczęła się od tematu zgłoszonego przez stronę samorządową – chodziło o zapis w Krajowym Planie Odbudowy dotyczący centralizacji systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

Jako pierwszy głos zabrał Minister Zdrowia, Adam Niedzielski. Wyjaśnił, że resort wstrzymywał się z oficjalną dyskusją na temat zmian w systemie ochrony zdrowia, ponieważ cały czas pracował powołany przez niego zespół. Zakończenie prac zespołu zbiegło się w czasie z ogłoszonymi kilka dni temu założeniami Polskiego Ładu. Przekazywane do tej pory – szczątkowe – informacje nie prezentowały ostatecznej rekomendacji zespołu. Minister Zdrowia zapewnił, że z KPO usunięte zostaną zapisy dotyczące centralizacji szpitali. Jednocześnie zapowiedział, że raport z prac zespołu powinien zostać opublikowany w przyszłym tygodniu.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.