Europejski Komitet Regionów
Utworzony w 1994 r. Europejski Komitet Regionów jest zgromadzeniem przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych UE.
W jego skład wchodzi 350 członków – przewodniczących regionów, burmistrzów i demokratycznie wybranych przedstawicieli regionów i miast z 28 państw członkowskich Unii Europejskiej.
Europejski Komitet Regionów dąży do zbliżenia obywateli do Unii Europejskiej.
Powszechnie wiadomo, że:
- 70% unijnego prawodawstwa ma wpływ na regiony i gminy,
- obywatele Europy muszą być zaangażowani w tworzenie UE,
- 50% obywateli UE uważa, że ich przedstawiciele wybierani na szczeblu lokalnym i regionalnym potrafią lepiej prezentować ich interesy na poziomie unijnym,
- przedstawiciele władz wyłonionych w wyborach lokalnych i regionalnych, bezpośrednio znający swych obywateli, powinni móc wyrażać swe stanowisko w trakcie prac nad ustawodawstwem UE.
Rola Europejskiego Komitetu Regionów została potwierdzona i wzmocniona traktatem lizbońskim w 2009 r.
Dzięki Europejskiemu Komitetowi Regionów władze lokalne i regionalne krajów członkowskich mogą zabrać głos na temat opracowywanego prawa unijnego, które może oddziaływać na miasta i regiony. |
Obszary odpowiedzialności
Europejski Komitet Regionów może zajmować stanowisko we wszystkich dziedzinach istotnych dla regionów i społeczności lokalnych.
Obejmuje to: spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną; zatrudnienie; sprawy społeczne; edukację, młodzież i kulturę; zdrowie publiczne; transport; sport oraz środowisko naturalne, energię i zmianę klimatu.
Członkowie Europejskiego Komitetu Regionów
Członkowie muszą być wyłonieni w wyborach demokratycznych lub sprawować mandat polityczny w kraju pochodzenia. Na co dzień żyją i pracują w swoim mieście lub regionie, a zatem dobrze znają bolączki i obawy swoich wyborców. Są ich głosem w samym centrum podejmowania decyzji i tworzenia prawa, a zarazem na bieżąco informują ich o procesach zachodzących w UE.
Przedstawicielami ZPP w Europejskim Komitecie Regionów są:
- Ewa Janczar – radna Rady m.st. Warszawy
- Joachim Smyła – radny Powiatu Lublinieckiego
- Andrzej Płonka – radny Powiatu Bielskiego (woj. śląskie)
Zastępcami przedstawicieli ZPP są:
- Lucyna Sokołowska – radna Powiatu Rzeszowskiego
- Robert Godek – radny Powiatu Strzyżowskiego
- Rafał Rudka – radny Powiatu Bocheńskiego
Strona internetowa KR: http://cor.europa.eu/