Aktualności

25 czerwca 2022

Relacja z czerwcowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

fot. A.Zakrzewska/MSWiA

Czerwcowe posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, w którego pierwszej części uczestniczył też premier Mateusz Morawiecki odbyło się 21 czerwca br. w gmachu KPRM.

Ze strony samorządowej, współprzewodniczącym Komisji Wspólnej był Jan Grabkowski, Wiceprezes Zarządu ZPP, Starosta Poznański.

Obecny na posiedzeniu premier Mateusz Morawiecki podziękował samorządowcom za współpracę przy udzielaniu pomocy uchodźcom z Ukrainy. Pierwsza część spotkania poświęcona była finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego. „W trudnym czasie, w jakim jesteśmy ważne są też oszczędności i operacyjna zdolność do przekształcenia własnego budżetu w taki sposób, żeby tu i ówdzie coś zaoszczędzić”- mówił premier. Podał przykład cyfryzacji, która wprowadza oszczędności, jeśli chodzi o pracowników.

W pierwszej części obrad członkowie komisji rozmawiali o inwestycjach w infrastrukturę drogową oraz o środkach, które samorządy otrzymały z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Poruszony został też temat rozwiązań systemowych dotyczących wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Tematem były również kwestie związane z finansowaniem oświaty i modernizacją szpitali.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.