Aktualności

20 października 2022

Echa z październikowego posiedzenia Zarządu Związku Powiatów Polskich

Planowane zmiany prawne i finansowe w ochronie zdrowia, kwestia ceny za energię elektryczną dla samorządów, perspektywy budżetowe powiatów na 2023 rok – to główne tematy posiedzenia Zarządu Związku Powiatów Polskich, które odbyło się 19 i 20 października br. w Szczyrku.

Spotkanie Zarządu rozpoczęło się dwoma miłymi akcentami.

Pierwszym z nich było oficjalne przekazanie samochodu na potrzeby biura ZPP. Powiat Poznański doceniając szczególną rolę, a także wymierne działania Związku Powiatów Polskich podejmowane na rzecz wspierania i rozwoju samorządów powiatowych przekazał na potrzeby biura ZPP samochód osobowy Skoda Superb. Kluczyki do auta prezesowi Zarządu ZPP oraz dyrektorowi Biura ZPP przekazał wiceprezes Zarządu ZPP, starosta poznański Jan Grabkowski.

Kolejnym miłym akcentem było złożenie przez wiceprezesa Zarządu ZPP, starostę łańcuckiego Adama Krzysztonia specjalnych podziękowań kierowanych na ręce prezesa Andrzeja Płonkę za wsparcie realizowane na rzecz Ukrainy.

Tuż przed obradami wszyscy zgromadzeni uczcili minutą ciszy zmarłego śp. Ludwika Węgrzyna, który przez dwie kadencje był prezesem tej korporacji, a w ostatnim czasie pełnił funkcje eksperta samorządowego.

Oficjalną część obrad rozpoczęto od powitania przybyłego na spotkanie wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego. W swoim wystąpieniu wiceminister opowiedział o planowanych zmianach prawnych i finansowych w ochronie zdrowia. Następnie zebrani starostowie zgłaszali wiceministrowi problemy, z którymi borykają się samorządy, szpitale i jednostki powiatowe. Mówiono m.in. o: funkcjonowaniu POZ-ów (Podstawowej Opiece Zdrowotnej), stwierdzaniu zgonu przez koronera, zatrudnianiu lekarzy z Ukrainy, funkcjonowaniu pediatrii, ginekologii i położnictwa oraz z finansowaniu pielęgniarek w domach opieki społecznej.

W kolejnej części zebrani samorządowcy dyskutowali o problemach związanych z cenami energii. Wiceprezes Zarządu ZPP Jan Grabkowski, będący jednocześnie współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, przedstawił szczegółową relację ze spotkania z Premierem RP które odbyło się w ostatnim czasie a dotyczyło właśnie tej tematyki.

Dalej, zastępca dyrektora Biura ZPP Grzegorz Kubalski przedstawił prezentację dotyczącą perspektywy budżetowej powiatów na 2023 rok. 

Obrady zakończyła konferencja prasowa, na której Andrzej Płonka, prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich po raz kolejny wyraził niepokój o sytuację finansową szpitali powiatowych. Nawiązał do sytuacji szpitala pediatrycznego w Bielsku-Białej i sposobu rozliczania tej placówki na podstawie zrealizowanych świadczeń. – Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zachorowalność wśród dzieci jest sezonowa, a przecież personelowi medycznemu musimy płacić za gotowość nawet jeśli tych pacjentów jest mniej. Jeśli nie będziemy mieli zapewnionego finansowania za takie okresy, to jednostka nie utrzyma się – mówił starosta Andrzej Płonka.

Jako kolejny głos zabrał współprzewodniczący KWRiST, wiceprezes Zarządu ZPP Jan Grabkowski omawiając kwestię ceny za energię elektryczną dla samorządów. Podczas, gdy odpowiednia uchwała w tej sprawie jest już procedowana starosta Jan Grabkowski podkreślał stanowisko samorządów. – Ustalona na komisji cena 785 zł za 1 MWh powinna być ceną brutto dla samorządów, ponieważ samorządy w przeciwieństwie do przedsiębiorców nie mogą od tego odliczyć podatku VAT. Jest to dla nas niezwykle ważne, ponieważ mówimy o tym, ile za ogrzewanie będą płaciły szpitale, domy pomocy społecznej, szkoły i przedszkola, czy baseny. Jeśli tak się nie stanie, to możemy mówić o skandalu – podkreślał współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

ZPP od początku agresji rosyjskiej pomaga Ukrainie. Adam Krzysztoń, wiceprezes Związku i starosta łańcucki, który koordynuje te działania poinformował o zbiórce środków na busa dla ukraińskiego ośrodka, w którym przebywają dzieci okaleczone w trakcie działań wojennych. Dotychczas uzbierano kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Jako ostatni głos zabrał Józef Swaczyna, przewodniczący komisji rewizyjnej ZPP, starosta strzelecki poruszając sprawę ostatniego rozdania z programu rządowego Polski Ład oraz kwestię kategoryzacji dróg publicznych.

Galeria zdjęć z tego wydarzenia dostępna jest TUTAJ.