Aktualności

25 lipca 2024

Echa z prac Zespołu ds. Energii, Klimatu i Środowiska KWRiST

W środę 24 lipca br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Energii, Klimatu i Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Czym zajmowano się podczas spotkania?

Nowelizacja Prawa ochrony środowiska

Powrócił temat nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska, która ma przynieść obowiązek uchwalania przez miasta Miejskich Planów Adaptacji dotyczących przystosowywania miast do zmian klimatu. Najnowsza wersja została przysłana samorządom w piątek, 19 lipca.

Samorządowcy ponowili swoje uwagi: potencjalne koszty wprowadzania MPA, zbyt szczegółowa i rozbudowana legislacja w tym zakresie, nieobejmowanie planami miejskich obszarów funkcjonalnych; z innych uwag przewijały się kwestie ustalenia procentowego powierzchni biologicznie czynnej w ustawie o ochronie przyrody (obecna wersja zakłada bardziej instrukcyjne brzmienie przepisu). Z samorządów wojewódzkich popłynął krytyczny głos dotyczący skrócenia terminów na obsadzanie rad nadzorczych i zarządów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej przez organy samorządu województwa – według Związku Województw oznacza to większą centralizację.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało, że projekt nie ulegnie już zmianie. Wobec powyższego przyjęto rozwiązanie, zgodnie z którym strona samorządowa do piątku 26 lipca przedstawi swoje stanowisko.

Opinia co do projektu rozporządzenia

Zespół, nie wnosząc uwag, zaopiniował pozytywnie projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów wniosków o wypłatę wyrównania i wzoru wniosku o rozliczenie wyrównania.

Żużle i popioły w poziomach recyklingu? Ministerstwo mówi nie

Następnie Zespół przeszedł do spraw, o które pytały korporacje samorządowe. W pierwszej kolejności Ministerstwo Klimatu i Środowiska odniosło się do pisma Unii Metropolii Polskich dotyczącego potencjalnej możliwości uwzględnienie zagospodarowania popiołów i żużli w poziomach przygotowania do ponownego użycia i recyklingu. Jak wskazują metropolie - pomimo faktycznego procesu recyklingu popiołów i żużli powstających w instalacjach termicznego przekształcania odpadów komunalnych oraz cementowniach, gminy mierzą się trudnościami w zaliczeniu tej masy odpadów do osiąganych poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Według nich, tylko wydana odpowiednio interpretacja prawna mogłaby skłonić marszałków województw do zaliczania tak przetwarzanych odpadów w poziomy osiągane przez gminy. Jak szacuje UMP, umożliwienie wliczania tak przetwarzanych materiałów do poziomów recyklingu zgodnie ze stanem faktycznym spowoduje, że poziomy miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich wzrosną nawet o kilkanaście punktów procentowych.

Niestety, zdaniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest to obecnie niemożliwe. Według resortu byłoby to sprzeczne z prawem unijnym, co narażałoby Polskę na kary. Ponadto, rząd nie zna przykładów, by inne kraje taką metodologię stosowały. Na prośbę Unii Metropolii, popartą przez Związek Powiatów Polskich, Ministerstwo ma przygotować krótką, pisemną interpretację w tym zakresie.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.