Aktualności

16 października 2018

Słowniczek wyborczy – wybory 2018. Warto się z nim zapoznać

W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi Inicjatywa Powszechnej Edukacji Obywatelskiej przygotowała specjalną publikację. Jest to Słowniczek wyborczy – wybory 2018.

Można w nim znaleźć definicja podstawowych pojęć związanych z wyborami, takich jak np.: komisarz wyborczy, urzędnik wyborczy, terytorialne komisje wyborcze, lokal wyborczy, czy rejestr wyborców.

Słowniczek prezentuje także prawa wyborcze, wyjaśnia kiedy można głosować przez pełnomocnika a kiedy korespondencyjnie. Traktuje o tym, jak finansowana jest kampania wyborcza. Dzięki niemu dowiedzieć się można, kiedy głos jest ważny a kiedy nie, jak ogłaszane są wyniki głosowania. Publikacja zawiera także tegoroczny kalendarz wyborczy.

Słownik stanowi część portalu Wiedza i Edukacja – Polska (WEiP) prowadzonego przez Inicjatywę Powszechnej Edukacji Obywatelskiej.

Partnerem wydania jest Związek Powiatów Polskich, a także inne ogólnopolskie korporacje samorządowe: Związek Województw RP, Związek Miast Polskich i Związek Gmin Wiejskich RP.

Autorką publikacji jest Beata Tokaj – Szefowa Krajowego Biura Wyborczego w latach 2014 – 2018. Słowo wstępne napisał mec. Hubert Izdebski, prawnik specjalizujący się w opracowywaniu projektów ustaw i zagadnieniach administracji publicznej.


Załączniki