Aktualności

29 września 2018

Relacja z wrześniowego posiedzenia plenarnego KWRiST

26 projektów uzgodnionych, 12 odesłanych na zespoły robocze, trzy z opinią negatywną – to bilans ostatniego posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Spotkanie odbyło się 26 września br. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie.

Obradom współprzewodniczyli: Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Edmund Kaczmarek, członek zarządu Związku Powiatów Polskich, starosta jędrzejowski.

Ponadto Związek Powiatów Polskich reprezentowali: Zbigniew Deptuła, członek Zarządu ZPP, starosta makowski; Rudolf Borusiewicz, dyrektor biura ZPP oraz jego zastępca Grzegorz Kubalski.

O przygotowaniu do wyborów

Tradycyjnie spotkanie rozpoczęła informacja Krajowego Biura Wyborczego na temat stanu przygotowań do przeprowadzenia wyborów samorządowych w 2018 r.

Szefowa KBW, Magdalena Pietrzak relacjonowała działania podjęte przez PKW a mające pozwolić na przeprowadzenie i zorganizowanie jesiennych wyborów. Były to m.in. podjęte uchwały w sprawie regulaminów terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, uchwała w sprawie określenia wzoru i rozmiaru koperty na pakiet wyborczy, koperty zwrotnej czy wytyczne dla obwodowych komisji wyborczych i komisarzy wyborczych, itp. Przypomniała terminy również wynikające z kalendarza wyborczego, w tym ten określający moment końcowy zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (26 września). Wyjaśniła przy tym, że do dokonywania zgłoszeń nie jest wymagane dołączanie list poparcia, gdyż kandydatów zgłaszają komitety wyborcze.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.