Aktualności

29 marca 2019

Relacja z marcowego posiedzenia plenarnego KWRiST

18 projektów z opinią pozytywną, jeden z negatywną, czterema zajmą się zespoły robocze, jeden pozostawiony bez opinii – to bilans marcowego posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Spotkanie odbyło się 27 marca br. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie.

Obradom współprzewodniczyli: Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Jan Grabkowski, wiceprezes Zarządu Związku Powiatów Polskich, starosta poznański.

Ponadto Związek Powiatów Polskich reprezentowali: Ludwik Węgrzyn, ekspert ZPP; Rudolf Borusiewicz, dyrektor biura ZPP oraz jego zastępca Grzegorz Kubalski.

Akty zgonu

Na początku posiedzenia wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała, że resort przygotował projekt ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów. Do 19 kwietnia br. potrwają konsultacje. – Czekamy na Państwa uwagi. – zachęcała minister. Informacja został przyjęta przez stronę samorządową pozytywnie, ponieważ o konieczność dokonania zmian w prawie samorządy zabiegają już od dawna. Obowiązująca obecnie ustawa ma 50 lat i odbiega od realiów.

Przekształcanie użytkowania wieczystego we własność

Następnie Lech Filipiak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji Urzędu Miejskiego Wrocławia przedstawił stanowisko Unii Metropolii Polskich w sprawie zmian w ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

Jednym z postulatów UMP jest wydłużenie terminu wydawania zaświadczeń o przekształceniu do roku 2023. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym - organ właściwy zobowiązany jest do wydania zaświadczeń o przekształceniu do końca roku 2019, co rodzi obowiązek w miastach UMP wydawania ok. 800 zaświadczeń dziennie (Łódź, Wrocław), a mieście stołecznym Warszawa - 2000 zaświadczeń dziennie. W ocenie UMP konsekwencje z tytułu niewydania zaświadczenia w największym stopniu dotkną mieszkańców - mogą zostać pozbawieni preferencyjnego prawa przekształcenia tych gruntów, ponieważ Ustawa uzależnia wysokość stawek bonifikat od roku w którym nastąpiło przekształcenie, a nie od upływu czasu od daty wydania zaświadczenia.

Dalsza cześć relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.