Aktualności
15 lipca 2019O informatyzacji w ogóle i szczególe na Zespole ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST
12 lipca br. odbyło się lipcowe posiedzenie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Pierwszym punktem spotkania był projekt uchwały Rady Ministrów zmieniający uchwałę w sprawie przyjęcia programu rozwoju „Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa”. W toku dyskusji przedstawiciele strony samorządowej podnieśli problem koniecznej demarkacji między rządem i samorządami, dotyczący projektów z zakresu ICT realizowanych w administracji publicznej. Jest to kwestia permanentna, nadal nie rozwiązana (vide m.in. dotychczasowe warianty „linii współpracy” itp.). Przedstawiciel MC poinformował o planie utworzenia katalogu „e-usług” publicznych (o charakterze rejestru referencyjnego) jako wiarygodnego źródła informacji o projektach rządowych w tym zakresie i ich realizacji. Ten rejestr byłby dostępny (dobrowolnie) także dla zainteresowanych umieszczaniem w nim informacji o swoich projektach JST. Dodatkowo, przedstawiciel MC zadeklarował, że przy realizowaniu przedsięwzięć z poszczególnych obszarów PZIP Strona Samorządowa może zgłaszać chęć współpracy. Ustalono, że ważne ustalenia dot. poszczególnych projektów będą cyklicznie z pewnym wyprzedzeniem przekazywane Zespołowi ds. SI KWRiST. Ponadto pełna informacja o poszczególnych projektach dostępna jest publicznie na stronie KRMC.
W zakresie samego projektu uchwały Strona samorządowa wskazała, że JST są również podmiotami informatyzacji państwa (rozumianego jako całość, a nie – jak by można rozumieć odczytując dosłownie nazwę PZIP, w zestawieniu z jego zakresem ustaleń – jako tylko jego część rządowa) tym bardziej, że rządowe przedsięwzięcia w większości nie udadzą się bez odpowiednio wczesnej współpracy z samorządami. Tymczasem w PZIP samorządy nie są ujęte nawet w tym wymiarze, w jakim już dziś realizują zadania związane z informatyzacją. Nazwa PZIP jest myląca, bo program od początku był dedykowany tylko dla administracji rządowej.
Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.