Aktualności

17 września 2019

Odbyło się posiedzenie Zarządu Związków Powiatów Polskich

Służba zdrowia – ze szczególną analizą sytuacji szpitali powiatowych, zawód koronera, rola powiatowych ośrodków interwencji kryzysowej i prezydencka koncepcja Centrów Zdrowia 75+ były głównymi tematami posiedzenia Zarządu Związku Powiatów Polski, które odbyło się 16 września w Warszawie. Podczas posiedzenia Zarządu podpisano również dwa ważne dokumenty a także podjęto uchwałę w sprawie zgłoszenia przedstawicieli i ich zastępców do Europejskiego Komitetu Regionów.

Posiedzeniu zarządu przewodniczył Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich – Andrzej Płonka, Starosta Bielski, który rozpoczął obrady od sprawozdania z działalności Zarządu pomiędzy kolejnymi posiedzeniami. Przy okazji omawiania poszczególnych zagdanień Prezes ZPP zwrócił uwagę na główne zagadnienia dotykające obecnie samorząd powiatowy, tj. na: sytuację służby zdrowia, problemy transportu publicznego oraz aktualną sytuację w oświacie. W ramach ostatniego tematu na szczególną uwagę zasługuje bowiem problem podwójnych roczników, co za tym idzie – zwiększonej liczby uczniów oraz podwyżki dla nauczycieli.

Pierwszym punktem obrad Zarządu ZPP był wybór przedstawicieli do Europejskiego Komitetu Regionów. - Po zmianach jakie zaistniały w Unii Europejskiej, ciało to ma coraz większe znaczenie. Wszystkie przepisy unijne poddawane pod procedowanie w Parlamencie Europejskim opiniowane są przez ten organ. Komitet zyskał też możliwość wniesienia skargi kasacyjnej do Trybunału unijnego. To duże uprawnienie. Przez 20 lat chcieliśmy uzyskać cos więcej niż tylko obecność w Komitecie Regionów – mówił obecny na posiedzeniu Ludwik Węgrzyn, członek prezydium Europejskiego Komitetu Regionów.

Niezwykle istotnym tematem poruszonym podczas posiedzenia Zarządu była kwestia szpitali powiatowych i szeroko pojętej sytuacji w służbie zdrowia. Temat był wprowadzeniem do odbywającej się kolejnego dnia w Warszawie Ogólnopolskiej Konferencji Dotyczącej Sytuacji Szpitali.

Wstępne wyniki analizy sytuacji szpitali powiatowych przedstawił Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora Biura ZPP.  Zwrócił on uwagę, że na drastyczne pogorszenie się sytuacji finansowej szpitali powiatowych wpływ miało wprowadzenie „sieci szpitali”. - O ile do roku 2017 sytuacja była mniej więcej ustabilizowana, tak po tym roku da się zaobserwować znaczny spadek. Widać również liczbowo znaczące pogorszenie się wyniku finansowego, co jest związane z drastycznym zwiększeniem wydatków na wynagrodzenia – zaznaczał Grzegorz Kubalski.

Dane przedstawione przez Grzegorza Kubalskiego zapoczątkowały dyskusję wśród członków Zarządu ZPP. Przede wszystkim, zwrócono uwagę na to, że aż 92% szpitali znajduje się w tej chwili „pod kreską”. Jak podkreślano, zła sytuacja szpitali powiatowych to nie tylko wynik działań obecnego rządu, gdyż problemy trwają już od długiego czasu. Co do poszukiwania ewentualnych dróg wyjścia z obecnego impasu, członkowie Zarządu byli zgodni co do tego, że konieczne jest jasne określenie ścieżek odpowiedzialności za konkretne tematy. Przyznano też, że niezbędne jest zaistnienie w sferze publicznej i dotarcie z problemem do szerszej liczby osób. Kwestię konieczności odpowiedniego trafienia do ludzi i ich emocji wyraził szef biura ZPP, Rudolf Borusiewicz: - Trzeba dotrzeć do serca i do emocji ludzi. Trzeba przekonać ich, że samorząd jest potrzebny. Traktujemy sprawę wąsko, skupiamy się na poważnym temacie, który interesuje ludzi. W poszczególnych powiatach organizujemy sesje, gdzie rzeczowo analizujemy temat – mówił. W dyskusji na temat służby zdrowia zwrócono szczególną uwagę na raport, który powstanie po konferencji dotyczącej sytuacji szpitali. Członkowie Zarządu wyrazili nadzieję, że wpłynie on na decydentów i znacznie zwiększy świadomość władz.

Pod dyskusję poddany został również problem zatrudniania przez samorządy koronerów, czyli lekarzy stwierdzających zgon. Kanwą do debaty nad tą kwestią jest pismo Rzecznika Praw Obywatelskich i Porozumienia Zielonogórskiego skierowanych do samorządów. Opinią Porozumienia Zielonogórskiego, zatrudnianie koronerów przez samorządy nie będzie wymagało zbyt dużych nakładów finansowych. Sytuacja nie jest jednak tak klarowna, dlatego Związek Powiatów Polskich zdecydował się wystąpić zbiorczo w imieniu zrzeszonych w nim powiatów i udzielić odpowiedzi na wystosowane pisma.

Jednym z punktów obrad Zarządu Związku Powiatów Polskich była również prezydencka koncepcja utworzenia Centrów Zdrowia 75+. Jeśli chodzi o starzenie się społeczeństwa, to do roku 2060 tendencja będzie wzrostowa. W chwili obecnej przyjmuje się, że w Polsce jest ok. 25% osób w wieku 60+, natomiast w 2060 liczba ta będzie już wynosiła 40%. Ocena jakości życia dla populacji 65+ w Polsce jest jedną z najniższych we wszystkich krajach OECD. Tylko Estonia, Węgry i Portugalia mają gorszy wynik. Biorąc to pod uwagę, eksperci z Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP opracowali koncepcję Centrów Zdrowia 75+. Mają być to podmioty, które będą prowadzone przez powiaty, w oparciu o środki z dotacji, która teoretycznie pokryje koszty ich funkcjonowania. Na Centrum Zdrowia 75+ miałyby się składać: opieka ambulatoryjna, opieka dzienna, opieka domowa (lekarska i społeczna), koordynacja opieki, tworzenie bilansu 75-latka przez lekarza i pracownika socjalnego. Planowane jest też tworzenie sieci oddziałów geriatrycznych. - Sama idea jako taka jest interesująca i może być istotną pomocą dla funkcjonowania osób starszych. Natomiast może to być idea trudna do realizacji. Obecnie w Polsce jest 430 geriatrów, z czego połowa nie wykonuje swojego zawodu – zwracał uwagę Grzegorz Kubalski.

Podczas posiedzenia Zarządu ZPP doszło również do podpisania dwóch ważnych dokumentów. Pierwszym było Porozumienie o współpracy pomiędzy ZPP a Wyższą Szkołą Bankową z siedzibą w Toruniu. Porozumienie miało na celu zbliżenie środowiska nauki i edukacji ze środowiskiem praktyki gospodarczej, a przez to lepsze wykorzystanie posiadanych przez obie strony zasobów i potencjału.

Drugim dokumentem było podpisane porozumienie o wzajemnej współpracy pomiędzy Związkiem Powiatów Polskich a Wolters Kluwer. W ramach współpracy merytorycznej planowana jest wymiana wiedzy i doświadczeń, które przyczynią się do lepszego działania samorządów i rozwiązywania istotnych dla nich problemów.

Na koniec posiedzenia Zarządu, Rudolf Borusiewicz przedstawił wstępną wersję prezentacji na temat największych zagrożeń ekologicznych i energetycznych w Polsce. Poruszone w niej zostały główne problemy, z którymi zmaga się Polska i ewentualnie możliwości ich rozwiązania lub zastąpienia rozwiązaniami znacznie bardziej ekologicznymi.