Aktualności

17 grudnia 2019

100 lat samorządowych wspólnot powiatowych - publikacja ZPP

Prezentowana publikacja wpisuje się w uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Związana jest także z mijającym w tym roku jubileuszem dwudziestolecia funkcjonowania współczesnych usamorządowionych wspólnot powiatowych oraz reaktywowanego ogólnopolskiego stowarzyszenia zrzeszającego jednostki samorządu terytorialnego tego szczebla.

W związku z powyższym Związek Powiatów Polskich wspólnie z Biurem Programu „Niepodległa” postanowił o wydaniu publikacji upamiętniającej historyczne losy tworzenia się samorządów powiatowych i organizacji ich reprezentującej.

W sposób szczególny ukazuje ona pewien wycinek historii polskiej samorządności terytorialnej na przestrzeni ostatniego stulecia, akcentując okres Drugiej Rzeczypospolitej oraz lata współczesne. Narrację dotyczącą XX wieku osadzono w szerszym kontekście. Odniesiono się do nieco bardziej holistycznego (sięgającego XIII w.) horyzontu tworzenia się i rozwoju polskich powiatów. Celem było zobrazowanie, że idea ich funkcjonowania sięga aż tak zamierzchłych czasów.

Autorami tego wydawnictwa są:

  • dr hab. Janusz Mierzwa, prof. UJ – historyk, pracujący w Zakładzie Historii Polski Najnowszej Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz
  • Rafał Rudka – kierownik Działu Współpracy, Informacji, Analiz i Programów Biura Związku Powiatów Polskich, redaktor naczelny Dziennika Warto Wiedzieć.

Załączniki