Aktualności

21 lutego 2020

Lutowe posiedzenie Zespołu Zdrowia

20 lutego br. w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRIST. Posiedzenie rozpoczęło się od dyskusji z Ministerstwem Zdrowia na temat problemów, z jakimi zmagają się samorządy w dziedzinie ochrony zdrowia.

Współprzewodniczący ze strony Samorządowej - Krzysztof Rymuza zasygnalizował problemy z finansowaniem szpitali. Zmiany systemowe dotyczące wzrostu kosztu utrzymania nieruchomości, zwiększenie najniższych wynagrodzeń powodują straty szpitali. Trudno się pogodzić z tym, że w systemie ubezpieczeń zdrowotnych, to samorządy odpowiadają za problemy finansowe.

Dorota Gołą-Bełtowicz zastępca ds. finansowych dyrektora w Specjalistycznym Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie zwracała uwagę, że sytuacja finansowa szpitali jest zła i stale się pogarsza. Rok 2020 może okazać się trudnym rokiem w związku z podniesieniem najniższych wynagrodzeń.

Lech Janicki - starosta ostrzeszowski poruszył kwestie związana z kadrą lekarską. W tej chwili nie ma już chyba innej możliwości niż dopuszczenie lekarzy zza wschodniej granicy, po spełnieniu przez nich określonych warunków.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.