Aktualności

13 stycznia 2021

Centralizacja szpitali w ogniu krytyki - wywiad z Prezesem ZPP Andrzejem Płonką

Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że prowadzone są prace nad koncepcją centralizacji szpitali. Jego zdaniem pandemia pokazała, że rozproszone zarządzanie, rozproszenie zasobów i właścicieli, powodują bałagan organizacyjny. Na pierwszy ogień miałyby pójść szpitale powiatowe. "Będziemy bronić i szpitali, i ich dyrektorów" – zapowiada w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl Andrzej Płonka, starosta bielski i prezes Związku Powiatów Polskich.

Portal Samorządowy: Rozproszenie zasobów, bałagan organizacyjny, brak koordynacji i współpracy – a zamiast niej konkurowanie pomiędzy sobą. Zdaniem ministra zdrowia Andrzeja Niedzielskiego to są problemy szpitali w Polsce, wynikające z ich złej organizacji. Miałaby temu przeciwdziałać centralizacja systemu. Minister przyznał w TVN24, że jako pierwsze reformie miałyby być poddane szpitale powiatowe. Jak odnosi się pan do tego pomysłu?

Andrzej Płonka, starosta bielski i prezes Związku Powiatów Polskich: Mieliśmy dziś (11 grudnia - przyp. red.) spotkanie zarządu ZPP, później wziąłem udział w konwencie starostów województwa śląskiego. Przesłanie z obu gremiów jest jednoznaczne: będziemy bronić szpitali powiatowych i ich dyrektorów.

Minister Niedzielski, muszę to powiedzieć, brzydko jątrzy, cedując niepowodzenie prowadzonej od wielu lat przez Ministerstwo Zdrowia reformy na zarządzających szpitalami powiatowymi, a w ten sposób też na samorządy powiatowe. Nie powinniśmy tak komunikować się ze sobą... Cały czas prosimy o dialog, ale nasz głos jest jednak głosem wołającego na puszczy.

Wypowiedzi ministra podważają coraz bardziej nasze zaufanie do niego. Od objęcia przez niego teki, po pierwszym spotkaniu nasze kontakty przestały istnieć. Nawet na spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wyznacza przedstawicieli. Rozumiemy, że to trudny czas pandemii, ale spotkanie z pierwszą osobą w resorcie jest dla nas zasadnicze. W Polsce działa około 260 szpitali powiatowych. Są one na pierwszym ogniu walki z COVID-19. Tych spotkań nam brakowało i brakuje.

Teraz dowiedzieliśmy się, że powrócił pomysł przejęcia szpitali powiatowych. Wcześniej pojawiła się koncepcja przekazania ich wojewodom. Teraz mówi się o samorządzie wojewódzkim, czyli marszałkach...

Dyskusja ta toczy się zupełnie poza nami, co sprawia, że samorządy powiatowe są oburzone tym faktem. Nie damy się tak łatwo oskarżać!

Dalsza część wywiadu TUTAJ.