Aktualności

22 lutego 2021

Współpraca zamiast wywłaszczania. Informacja po spotkaniu ZPP i ZMP z wiceministrem zdrowia

19 lutego przedstawiciele Związku Powiatów Polskich i Związku Miast Polskich spotkali się ze Sławomirem Gadomskim, podsekretarzem stanu w MZ i przedstawili swoją propozycję reformy szpitali.

Przedstawiciele ogólnopolskich organizacji samorządowych po raz kolejny wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec pozbawiania miast i powiatów możliwości prowadzenia szpitali. Ich zdaniem, propozycja ta jest całkowicie bezzasadna i przyniesie jedynie kolejne szkody w systemie. Szpitale miejskie oraz powiatowe są własnością społeczności wspólnot i powinny pozostać w zakresie odpowiedzialności samorządu terytorialnego, a wszystkie trzy warianty reformy szpitalnictwa, zaproponowane przez resort zdrowia, przewidują wywłaszczenie oraz zabranie szpitali miastom i powiatom.

Mimo zapewnień ministra Sławomira Gadomskiego, że nie zdecydowano jeszcze który z tych wariantów zostanie wdrożony, przedstawiciele ZPP i ZMP zaproponowali inne rozwiązanie. Podstawowe jego założenie opiera się na tym, że nie pozbawia się miast i powiatów szpitali. Oprócz tego przewiduje się współpracę z samorządami, mającą na celu wdrożenie skutecznych mechanizmów restrukturyzacyjnych, poprawiających rentowność tych placówek i ich stabilność finansową. Ustalono, że jeszcze w lutym br. odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie.

Polecamy również zapoznanie się z informacją z konferencji prasowej ZPP dotyczącej rządowych zapowiedzi przejęcia szpitali powiatowych - TUTAJ oraz materiałem filmowym podsumowującym tą konferencję - TUTAJ.