Aktualności

25 lutego 2021

Relacja z lutowego posiedzenia zdalnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

24 lutego w formie zdalnej odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Głównymi tematami dyskusji była realizacja Narodowego Programu Szczepień, Krajowy Plan Odbudowy, kryteria podziału Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz program Czyste Powietrze.

Posiedzeniu przewodniczył Paweł Szefernaker, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, natomiast współprzewodniczył Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Narodowy Program Szczepień

Informację o przebiegu Narodowego Programu Szczepień przedstawił szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk. Według jego zapewnień, rząd stara się realizować szczepienia zgodnie z harmonogramem, mimo pojawiających się przeszkód - głównie opóźnień w dostawach. Program jest realizowany i rząd stara się, by takich sytuacji było jak najmniej. Aktualnie odbywają się szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia. Według planu do 7 marca zaszczepiona ma zostać większość nauczycieli. W połowie marca ruszy szczepienie grupy 1b, czyli osób przewlekle chorych. Szczepionki dla nich są odkładane, a ich szczepienia rząd chciałby zrealizować w krótkim czasie. Kolejną grupą uprawnioną do zaszczepienia będzie grupa 1c, czyli służby mundurowe i osoby istotne z punktu widzenia funkcjonowania administracji (np. straże gminne). Szczepionka Astra Zeneca ma zostać dopuszczona do szczepienia dla osób do 70 roku życia. W drugiej połowie marca planowane jest szczepienie osób między 60 a 70 rokiem życia. Jak na razie rząd czeka na oficjalne rekomendacje w tej sprawie. Michał Dworczyk zapewnił też o otwarciu na wszelkie sugestie w sprawie realizacji szczepień.  

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.