Aktualności

1 kwietnia 2021

Relacja z marcowego posiedzenia zdalnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Nadzwyczajne posiedzenie Komisji w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, rozporządzenie w sprawie gmin znajdujących się na obszarze Centralnego Portu Komunikacyjnego i współpraca w kwestii szpitali tymczasowych były głównymi tematami dyskusji podczas zdalnego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 31 marca.

Posiedzeniu przewodniczył Paweł Szefernaker, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, natomiast współprzewodniczył Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Posiedzenie rozpoczął apel strony samorządowej KWRiST dotyczący umożliwiania w jak największym zakresie pracy zdalnej w związku z sytuacją epidemiczną. Chodzi o administrację samorządową i rządową.

Złożono też wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Komisji Wspólnej w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Jak argumentowali przedstawicieli samorządów, brakuje wiedzy odnośnie godzenia pewnych wytycznych, jakie stawia Unia Europejska. Chodzi też o to, że KPO musi współgrać z innymi elementami polityki spójności, a te nie są jeszcze znane. Trudno zatem odnosić się do niektórych problemów. Przewodniczący Komisji zaproponował, by temat został omówiony podczas kolejnego posiedzenia plenarnego Komisji, z tym, że odbędzie się ono w terminie wcześniejszym niż ostatnia środa miesiąca.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.