Aktualności
14 maja 2021Majowy Zespół ds. Infrastruktury KWRiST: opłaty za zajęcie pasa, rezerwa subwencji ogólnej i ustalenia w sprawie EGiB
13 maja 2021 r. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska KWRiST. Zespół między innymi dyskutował na temat decyzji ustalających wysokość opłat za zajęcie pasa drogowego wydanych pod rządami art. 40 ustawy o drogach publicznych w brzmieniu sprzed 25 października 2019 roku (czyli przed obniżką maksymalnej stawki), zaopiniował pozytywnie propozycję podziału rezerwy subwencji ogólnej oraz ustalił dalszy plan prac nad rozporządzeniem w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
„Stare” opłaty za zajęcie pasa – jak miesiąc po miesiącu można mówić zupełnie co innego
Jak opisywaliśmy tutaj, według stanowiska przedstawicieli Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z 22 kwietnia 2021 r. (poprzednie posiedzenie Zespołu) na podstawie art. 155 k.p.a. bardzo trudno byłoby orzec na niekorzyść zarządcy drogi, choć mimo to miały zostać w maju przedstawione konkretne propozycje dalszych działań. Okazało się jednak że propozycja jest klasyczną odpowiedzią administracji rządowej: przeanalizujmy, poczekajmy. Nie jest to jednak „poczekam, popatrzę, zrozumiem więcej i wtedy wreszcie sam włączę się do akcji” z piosenki o Kilerze, autorstwa Elektrycznych Gitar, gdyż jak powszechnie wiadomo, w takich przypadkach prawdopodobieństwo ministerialnej reakcji jest bliskie zeru.
Przedstawiciele KPRM-u w osobach Marcina Wysockiego i Grzegorza Czwordona sugerowali, że „na zmianę legislacyjną jest za wcześnie, jest kilka orzeczeń” (jak może być ich więcej, skoro zarządca drogi nie jest stroną w postępowaniu dotyczącym decyzji wydanej przez siebie samego i nie może złożyć skargi od decyzji SKO? – B.Z.). Następnie uznali, że sejmowe wypowiedzi Minister Wandy Buk „mogą być jedynie wskazówką interpretacyjną”. Twierdzili też, że dwa lata temu, przy nowelizacji tzw. megaustawy nie zapewniali, że decyzje nie będą wzruszone. Trzeba przyznać, że w świetle sejmowych deklaracji Minister Buk, która mówiła o kompromisie z samorządami w przedmiocie opłat ze „starych decyzji”, takie słowa brzmią najzwyczajniej w świecie groteskowo.
Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.