Aktualności
25 lutego 2022Atak Rosji na Ukrainę głównym tematem wideokonferencji Zarządu ZPP
Atak Rosji na Ukrainę, który rozpoczął się w czwartek, 24 lutego br. i przygotowanie Polski na przyjęcie uchodźców było głównym tematem wideokonferencji Zarządu Związku Powiatów Polskich.
Spotkaniu przewodniczył Prezes Zarządu ZPP, Andrzej Płonka.
O najistotniejszych kwestiach minionego tygodnia poinformował Grzegorz Kubalski. Kluczowa jest obecnie sytuacja za wschodnią granicą. Z tego typu zdarzeniem będą się wiązały obciążenia i konsekwencje dla JST – przede wszystkim to kwestia przyjęcia fali uchodźców. Fala z całą pewnością będzie szybko narastała. W tej sprawie odbyło się nadzwyczajne spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Według informacji przekazanych przez rząd, sytuacja jest obecnie pod kontrolą. Trzeba liczyć się z tym, że pojawią się wyzwania dotyczące szybkich rozwiązań legislacyjnych. Spotkania przedstawicieli MSWiA z wojewodami będą się odbywać cyklicznie. Być może będzie potrzebna koordynacja pomocy humanitarnej. Podejmowane działania będą zależały od rozwoju sytuacji.
Drugą istotną kwestią jest pismo, jakie ZPP otrzymał od Ministerstwa Finansów – wyjaśnia ono możliwość wykorzystania środków z 8 mld zł otrzymanych w roku ubiegłym na wydatki bieżące w roku obecnym. Ministerstwo potwierdza interpretację, że nadwyżka budżetowa może posłużyć do pokrycia wydatków bieżących w roku obecnym. Potwierdza też to, że wystarczające będzie racjonalne i realne uprawdopodobnienie wysokości nadwyżki żeby można ją było uwzględnić w budżecie. Szczegółowy artykuł w tej sprawie pojawi się niebawem na stronie Dziennika Warto Wiedzieć.
W bieżącym tygodniu odbyło się także posiedzenie plenarne Komisji Wspólnej – część zagadnień chwilowo schodzi jednak na plan dalszy. To co ważne, Związek Powiatów Polskich konsekwentnie podnosi problem finansowania świadczeń pediatrycznych w rodzaju leczenie szpitalne. Rozliczenie odbywa się bowiem według wykonań, a nie w sposób ryczałtowy. W tej sprawie są zaplanowane rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. ZPP stoi na stanowisku, że co najmniej do końca I kwartału, a najlepiej do końca I półrocza, powinny być przedłużone zasady finansowania z roku ubiegłego. Część podmiotów zdołała osiągnąć liczbę świadczeń wynikającą z wykonań po pierwszym miesiącu. Mediana utrzymuje się na poziomie nieco ponad 80 procent.
Ludwik Węgrzyn mówił o stanowisku Rady Krajowej RIO w sprawie 8 mld zł dla samorządów. Stanowisko to prawie w pełni okrywające się z interpretacją Ministerstwa Finansów.
W obliczu wojny za wschodnią granicą, Jan Grabkowski poruszył kwestię ustawy o zamówieniach publicznych. Regulacje nie powinny dotyczyć zamówień dotyczących pomocy humanitarnej. Starosta Poznański będzie uczestniczył w spotkaniu z wojewodą w sprawie rozwiązań w związku z sytuacją w Ukrainie. Konieczne jest też dzielenie się doświadczeniami z poszczególnych powiatów. Spotkania z MSWiA mogą odbywać się nawet codziennie, jeśli zajdzie taka będzie potrzeba
Adam Krzysztoń podzielił się doświadczeniem z własnego powiatu w zakresie tworzenia punktów recepcyjnych dla uchodźców. Powiat tworzy bank danych dotyczących mieszkań. Odzew mieszkańców jest niesamowity. Tworzone są miejsca, gdzie będzie składowana żywność.
Prezes Zarządu ZPP Andrzej Płonka zapewnił o podtrzymywaniu kontaktu ZPP z ukraińskim Związkiem Powiatów. Zaznaczył, że konieczna jest aktywizacja w celu pomocy uchodźcom.
Trwają również rozmowy na temat rozwiązań finansowych dotyczących pomocy dla uchodźców.
Starostowie podnieśli również konieczność ustalenia kwestii formalności, np. w przypadku przyjmowania mieszkańców Ukrainy do szpitali w Polsce.
Kolejną wideokonferencję Zarządu ZPP zaplanowano na poniedziałek, 28 lutego.