Aktualności

26 lutego 2022

Kolejne nadzwyczajne posiedzenie KWRiST w sprawie Ukrainy

Kwestie dotyczące organizacji pomocy humanitarnej oraz medycznej, przygotowania pomocy społecznej, rynku pracy oraz systemu edukacji dla uchodźców z Ukrainy były głównym przedmiotem dyskusji nadzwyczajnego posiedzenia KWRiST.

Już po raz trzeci w tym tygodniu, w trybie nadzwyczajnym zebrała się Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Spotkanie online odbyło się w sobotę 26 lutego br.

Stronę rządową reprezentowali: Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji; kierownictwo resortu edukacji i nauki: minister Przemysław Czarnek i wiceministrowie: Marzena Machałek i Dariusz Piontkowski; Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej oraz Stanisław Szwed, wiceszef tego resortu; Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych, a także wojewodowie.

Z ramienia ZPP udział wziął m.in. Wiceprezes Zarządu ZPP, Starosta Poznański Jan Grabkowski.

Niezbędna koordynacja działań z wojewodami

Ministrowie podkreślali ogromną aktywność Polaków – samorządów, organizacji pozarządowych, parafii, przedsiębiorców czy osób prywatnych – w podejmowaniu oddolnych inicjatyw, by pomagać Ukraińcom.

Wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński poinformował, że działa skrzynka kontaktowa: pomochumanitarnaUA@msz.gov.pl, na którą można kierować wszelkie zgłoszenia oferowanej pomocy. Od niedzieli, 27 lutego zostanie ona zastąpiona serwisem przygotowanym przez KPRM, który będzie zawierał formularz interaktywny, by móc przekazywać informacje o tym, co w danej chwili będzie najbardziej potrzebne.

Informował także, że kończą się prace nad wypracowaniem procedur zbierania, przygotowywania zbiorczych miejsc zbiórek w każdym województwie i transportem zebranych towarów na Ukrainę. Transport organizować będzie Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Świadczenia medyczne będą finansowane z NFZ

Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska informował, że świadczenia medyczne osobom z Ukrainy będą opłacone przez Ministerstwo Zdrowia.

Rynek pracy – będzie specustawa

Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg poinformowała, że trwają prace nad zmianą przepisów zmierzającą do umożliwienia przybywającym do Polski uchodźcom szybkie podjęcie pracy i umożliwienie dostosowania oferty pracy do zmiany na rynku pracy.

Przedstawiciele resortu informowali, że trwają także prace nad specustawą, która ma uelastycznić zapisy, które dziś uniemożliwiają Ukraińcom korzystanie z pomocy społecznej. Koordynatorami tych prac będą: Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej i wiceminister Stanisław Szwed.

Edukacja - trwają prace

Przedstawiciele resortu edukacji informowali o trwających pracach legislacyjnych oraz organizacyjnych związanych z obecną sytuacją na Ukrainie. Rozważane jest wprowadzenie zajęć zdalnych – dla uczniów z powiatów zlokalizowanych bliżej granicy. Ministrowie informowali również o dodatkowych środkach jakie mają trafić do JST. Szczegóły w tym zakresie będą znane wkrótce.