Aktualności

31 marca 2023

Relacja z drugiego, marcowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Wykładnia MSWiA w sprawie odbierania praw jazdy, echa spotkania z kierownictwem Ministerstwa Finansów, subwencja ekologiczna oraz ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych – to główne tematy drugiego już posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w marcu.

Spotkaniu współprzewodniczyli Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Jan Grabkowski, starosta poznański, wiceprezes Zarządu ZPP.

Posiedzenie komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego rozpoczęło wystąpienie minister Agnieszki Ścigaj w sprawie propozycji uzupełnienia projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.

Co z odbieraniem praw jazdy?

Kolejnym punktem dyskusji podczas posiedzenia KWRiST była informacja na temat rozwiązania problemu odbierania praw jazdy za przekroczenie prędkości, powstałego w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Mamy do czynienia z wyrokiem interpretacyjnym, który z punktu widzenia kontroli ruchu drogowego, nie wywołał bezpośrednio konieczności dokonywania zmian prawnych. TK nie zakwestionował samego postępowania administracyjnego. Trzy miesiące funkcjonowania wyroku TK z perspektywy policji – ale nie mówię tu o perspektywie samego dokonywania kontroli ruchu drogowego, ale również o perspektywie występowania do organów policji o podjęcie określonych czynności chociażby wsparcia w zakresie prowadzonego postępowania administracyjnego, nie przynosiła obserwowanych zmian. Mieliśmy pojedyncze przypadki, gdzie starostowie występowali do policji o potwierdzenie dopuszczalności urządzenia pomiarowego. Wyrok nie wywołał bezpośrednich skutków prawnych – stwierdził Szymon Wróbel, zastępca dyrektora Departamentu Administracji Publicznej w MSWiA.

Natomiast jeśli z punktu widzenia praktyki postępowania administracyjnego nowe problemy i zjawiska, które by wymagały uregulowania na gruncie ustawowym przy zachowaniu modelu, który funkcjonuje, ale jednocześnie ułatwiłyby działanie na poziomie starostów jesteśmy otwarci na tego typu inicjatywy i prosimy o ich kierowanie do MSWiA – dodał przedstawiciel resortu.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.