Aktualności

17 maja 2023

Przedstawiciele ZPP na obchodach Tygodnia Europy w Niemczech

12 maja br. w Homburgu, stolicy Powiatu Saarpfalz w Niemczech, reprezentanci Związku Powiatów Polskich z powiatów: łańcuckiego, lubaczowskiego, przemyskiego, krakowskiego, ostrzeszowskiego wraz z przedstawicielami ukraińskich samorządów świętowali Tydzień Europy.

Podczas uroczystego spotkania władz samorządowych, partnerów „Międzynarodowego Sojuszu na rzecz pokoju i wspólnoty w Europie” (podpisanego 4 lipca 2022 r.) miało miejsce wręczenie certyfikatów członkostwa honorowego w EuRegio SaarLorLux+. Sojusz ten jest podstawą, aby wspólnie pielęgnować świadomość oraz utrzymywać wartości, jak również dobre tradycje, które powinny być przekazywane przyszłym pokoleniom, co przyczyni się do umocnienia pokoju i wspólnoty w Europie.

Z inicjatywy wiceprezesa Zarządu Związku Powiatów Polskich, starosty łańcuckiego Adama Krzysztonia przedstawiciele z Polski, Niemiec, Francji i Ukrainy podpisali też sojusz dotyczący kooperacji muzealnej z zakresu górnictwa i przemysłu naftowo-gazowniczego, którego prekursorem na Podkarpaciu był Ignacy Łukasiewicz, związany także z Łańcutem. Dzięki wcześniejszym rozmowom niemieckie Muzeum Górnictwa w Bexbach i francuskie Muzeum Górnictwa w Moselle, nawiązały współpracę z Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Ze strony polskiej dokument podpisali dyrektor Muzeum w Bóbrce Barbara Olejarz oraz wiceprezes Zarządu ZPP Adam Krzysztoń starosta łańcucki.

W trakcie wizyty w Polsce dr Theophil Gallo starosta Powiatu Saarpfalz-Kreis wraz z niemiecką delegacją zwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Starosta Adam Krzysztoń w swoim przemówieniu w Homburgu nawiązał do tego wydarzenia i listu starosty Gallo oraz decyzji papieża Franciszka o zaplanowanej na 10 września 2023 r. beatyfikacji Rodziny Ulmów w Markowej.
Niemieccy żandarmi zamordowali 24 marca 1944 r. w Markowej dziewięcioosobową polską rodzinę wraz z ośmiorgiem ukrywanych osób z żydowskich rodzin. Dokonały się rzeczy okropne, ale czasem wystarczy powiedzieć słowo „przepraszam”, tak jak zrobili to wbrew komunistycznym władzom w 1965 r. w swoim orędziu biskupi polscy do niemieckich pisząc: „przebaczamy i prosimy o wybaczenie”. Słowa te zaowocowały i dzięki temu rozpoczęła się polsko-niemiecka współpraca.
Starosta Adam Krzysztoń zaprosił niemieckich i ukraińskich przyjaciół do Polski na uroczystości beatyfikacyjne Rodziny Ulmów.

Ponadto podczas tego wydarzenia starosta dr Theophil Gallo ogłosił Dekadę Młodzieży Europejskiej, która będzie dalszym motywem przewodnim samorządowej współpracy i odpowiedzialności.

Partnerskie delegacje były pod wrażeniem gościnności starosty Powiatu Saarpfalz dr Theophila Gallo oraz kierownika wydziału współpracy z zagranicą dr Violetty Frys.

Na podstawie inf. z Powiatu Łańcuckiego.