Aktualności

1 czerwca 2023

Zwycięzcy Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu odebrali laury

Koniec pierwszego dnia obrad Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, które w tym roku gości w Karpaczu, upłynął pod znakiem ceremonii wręczenia nagród dla laureatów 20.  edycji Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu. 3 powiaty i 1 miasto na prawach powiatu odebrały tytuł Dobry Polski Samorząd, a 32 powiaty i 9 miast na prawach powiatu – tytuł Laureata Rankingu. W trakcie ceremonii uhonorowani zostali również zdobywcy tytułów Super Powiat i Super Miasto.

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Miast na prawach powiatu to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich od 2003 roku. W rankingu mogą uczestniczyć wszystkie samorządy szczebla powiatowego.

Główne zasady rankingu

Laureaci Ranking Powiatów i Miast na prawach powiatu są typowani w 4 kategoriach:

 • powiaty do 60 tys. mieszkańców,
 • powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców,
 • powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców,
 • miasta na prawach powiatu.

W trakcie oceny samorządów powiatowych eksperci Związku Powiatów Polskich przyznają punkty w ramach wielu kryteriów ujętych w jedenastu grupach tematycznych, takich jak:

 • działania proinwestycyjne i prorozwojowe,
 • rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego,
 • rozwój społeczeństwa informacyjnego,
 • rozwój społeczeństwa obywatelskiego,
 • promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej,
 • promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu,
 • wspieranie działań na rzecz społecznej gospodarki rynkowej,
 • wspieranie działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego,
 • promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych,
 • współpraca krajowa i międzynarodowa,
 • działania promocyjne.

Kolejność na liście wyróżnionych zależy od wyników osiąganych przez samorząd oraz od realizowanych działań.

Co ważne, ranking jest aktualizowany na bieżąco przez ekspertów ZPP w trybie online i trwa przez cały rok.

Lista laureatów

Laureatami Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu w poszczególnych kategoriach zostały następujące jednostki samorządy terytorialnego szczebla powiatowego:

Powiaty do 60 tys. mieszkańców:

 1. Powiat Augustowski
 2. Powiat Świdwiński
 3. Powiat Drawski
 4. Powiat Bielski (podlaskie) ex eaquo Powiat Hajnowski
 5. Powiat Przasnyski
 6. Powiat Wałecki
 7. Powiat Łobeski
 8. Powiat Siemiatycki
 9. Powiat Choszczeński
 10. Powiat Prudnicki

Nagroda ta jest potwierdzeniem, iż obrany przez nas od lat kierunek jest właściwy i cieszy nas, że działania, które realizujemy dla naszych mieszkańców, są dostrzegane i doceniane również przez zewnętrznych ekspertów. Uzyskanie po raz siódmy tytułu „Dobry Polski Samorząd” motywuje do podejmowania wyzwań, realizacji kolejnych przedsięwzięć i wytyczania nowych celów z myślą o społeczności Powiatu Augustowskiego – stwierdził Jarosław Szlaszyński, starosta augustowski.

Powiaty od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców:

 1. Powiat Raciborski
 2. Powiat Toruński
 3. Powiat Słupski
 4. Powiat Ostródzki
 5. Powiat Niżański
 6. Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski
 7. Powiat Piotrkowski
 8. Powiat Stalowowolski
 9. Powiat Tomaszowski (lubelskie)
 10. Powiat Malborski
 11. Powiat Świecki
 12. Powiat Jędrzejowski
 13. Powiat Lęborski
 14. Powiat Tomaszowski (łódzkie)
 15. Powiat Szczecinecki

Każda nagroda to niewątpliwie bardzo pozytywny sygnał, że włożony wysiłek, zaangażowanie i wytrwałość odnoszą skutek. W tym przypadku nie jest inaczej, ale zdobyty tytuł jest równocześnie wielką odpowiedzialnością i wyzwaniem, by osiągnięty poziom utrzymać. Mnie osobiście, jako przedstawiciela zwycięskiego powiatu, szczególnie cieszą jednak chwile, kiedy nasza praca przekłada się na bezpośrednie wyrazy zadowolenia mieszkańców, z którymi się spotykam, bo wówczas najbardziej czuję, że jako samorząd mamy realny wpływ na poprawę komfortu ich życia – zaznaczył Grzegorz Swoboda, starosta raciborski.

Powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców:

 1. Powiat Pilski
 2. Powiat Kartuski
 3. Powiat Kielecki
 4. Powiat Cieszyński
 5. Powiat Poznański
 6. Powiat Wodzisławski
 7. Powiat Inowrocławski
 8. Powiat Myślenicki
 9. Powiat Bielski (śląskie)
 10. Powiat Kłodzki

Tę nagrodę traktuję przede wszystkim jako docenienie ciężkiej pracy. Nie tylko mojej, bo jestem jednym z trybów tej dobrze naoliwionej maszyny, ale także wielu, wielu innych osób, które ciągną ten wózek w jednym kierunku. Mówię tu przede wszystkim o mieszkańcach, którzy często zaskakują mnie swoją kreatywnością, swoimi pomysłami, a na końcu również swoimi działaniami. To dzięki nim jesteśmy tu, gdzie jesteśmy – podkreślił Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Miasta na prawach powiatu:

 1. Nowy Sącz
 2. Jelenia Góra
 3. Legnica
 4. Rzeszów
 5. Dąbrowa Górnicza
 6. Tarnów
 7. Słupsk
 8. Kalisz
 9. Łomża
 10. Chełm

Nagroda jest niezwykle cenna, bowiem w przeciwieństwie do wielu innych wyróżnień nie można jej kupić, a kryteria są jasno określone i transparentne. Jest to dla nas potwierdzenie, że trzymamy się wysokich standardów, choć równocześnie przez cały czas wprowadzamy konieczne zmiany w funkcjonowaniu dużej organizacji jaką miasto, żeby sprostać wymaganiom współczesności – powiedział Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza.

Prestiżowe tytuły

Liderzy rankingu w poszczególnych kategoriach otrzymują prestiżowy tytuł: „Dobry Polski Samorząd”Samorządy sklasyfikowane na dalszych (drugiej i kolejnych) pozycjach wśród nagrodzonych mogą z kolei szczycić się tytułem: „Laureat Rankingu Powiatów”.

Najlepsi wśród najlepszych

W prowadzonym przez ZPP ogólnopolskim Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu tytułem „Super Powiat” i „Super Miasto” zostały uhonorowane (nagrody równorzędne):

 • Powiat Augustowski – Super Powiat 2022
 • Powiat Toruński – Super Powiat 2022
 • Powiat Pilski – Super Powiat 2022
 • Miasto Nowy Sącz – Super Miasto 2022

Tytuły „Super Powiat” i „Super Miasto” są przyznawane tym jednostkom samorządu terytorialnego, które wykazały się największym procentowym udziałem realizacji zadań uwzględnianych w rankingu. Świadczy to o zaangażowaniu w wielopłaszczyznowy rozwój zarządzanej przez siebie jednostki. Tym samym są wyrazem uhonorowania "Mistrzów wśród samorządowych liderów".

Patronat nad Ogólnopolskim Rankingiem Powiatów i Miast na prawach powiatu sprawują: Dziennik Warto Wiedzieć, portal Prawo.pl, Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska oraz Magazyn Gospodarczy Rynek Inwestycji.

GALERIA z Gali wręczania nagród dostępna jest TUTAJ