Aktualności
9 czerwca 2023Powiaty oczekują nowego systemu dochodów własnych
Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich oczekuje od rządu pilnego przedstawienia projektu zmian systemu dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Samorządowcy podpowiadają, jakie elementy powinien uwzględniać nowy system.
- Dokonane na przestrzeni lat 2019-2022 głębokie zmiany w konstrukcji podatku dochodowego od osób fizycznych sprawiły, że nieaktualne stały się założenia – i tak niedoskonałego – systemu dochodów powiatów stworzonego na początku bieżącego wieku – wskazują starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu z całej Polski w stanowisku przyjętym podczas obrad w Karpaczu.
Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich wskazuje na konieczność pilnego stworzenia nowego systemu. Samorządowcy oczekują, by w zakresie adekwatnie podniesionego odsetka udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych zapewniał on udział nie tylko w podatku płaconym wg skali podatkowej, lecz również w podatku ryczałtowym.
Kolejna wskazówka dla rządu dotyczy znaczącego podniesienia udziału powiatów w podatku dochodowym od osób prawnych.
- Jest zupełnie niezrozumiałe, dlaczego poziom zarządzania publicznego odpowiedzialny zarówno za przygotowanie młodych kadr poprzez system szkolnictwa zawodowego, jak również za interwencję na rynku pracy ma jedynie symboliczny udział w podatku dochodowym – podnoszą starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu.
Samorządowcy oczekują też, że powiatom zostanie zapewniona część wpływów z podatku od nieruchomości ustalonego dzięki odnawianiu ewidencji gruntów.
Na tym jednak nie koniec. Nowy system dochodów własnych powiatów powinien przewidywać przejęcie przez nie na własność tego mienia Skarbu Państwa, którym dotychczas zarządzały.
Samorządowcy chcą też zracjonalizować konstrukcję opłaty skarbowej gwarantując jej wpływ do organu, który realizuje daną czynność urzędową. Obecnie opłata skarbowa od powiatowych usług administracyjnych wpływa do miasta powiatowego.
Starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu chcą, by nowy system dochodów własnych przywrócił przyjętą przy tworzeniu powiatów i obowiązującą do 2015 roku zasadę, że w powiatach część oświatowa subwencji ogólnej musi pokrywać co najmniej koszty bieżące funkcjonowania oświaty.
Ostatni z postulatów autorów stanowiska dotyczy zapewnienia uczciwego pokrycia kosztów realizacji zadań zleconych z zakresu administracji rządowej.
Pełna treść stanowiska dostępna jest TUTAJ.