Aktualności

9 czerwca 2023

Wysokość cen świadczeń zdrowotnych musi uwzględniać koszty ich udzielania

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji powinien co roku przygotowywać rekomendacje dotyczące wzrostu wycen świadczeń w związku ze wzrostem kosztów udzielania świadczeń oraz wynikających z konieczności zabezpieczenia środków na wzrost wynagrodzeń w sektorze ochrony zdrowia – stwierdziło w swoim stanowisku Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich.

Postulowane zmiany wymagają nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Przypomnijmy, już 16 maja organizacje branżowe i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego wystąpiły z apelem w sprawie wprowadzenia w tej ustawie mechanizmu dostosowania wysokości cen świadczeń do rosnących kosztów ich udzielania, wynikających z czynników makroekonomicznych.

Liczne obowiązki w obliczu braku gwarancji dla świadczeniodawców

Obecnie ustawodawca nie daje świadczeniodawcom żadnej gwarancji, że za wzrostem kosztów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej pójdzie zwiększenie środków na pokrycie tego wzrostu.
Z drugiej strony ten sam ustawodawca nakłada na świadczeniodawców obowiązki, które mają bezpośredni wpływ na wzrost kosztów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.

Do regulacji tych można zaliczyć w szczególności:

  • ustawę z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych;
  • ustawę z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę;
  • 439 Prawa zamówień publicznych, nakładający na zamawiających obowiązek uwzględnienia w umowach na roboty budowlane, dostawy lub usługi, zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, postanowień dotyczących zasad wprowadzania zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy w przypadku zmiany ceny materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia;
  • ustawę z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych;
  • ustawy podatkowe.

Działalność lecznicza jak gospodarcza

Prowadzenie działalności leczniczej stanowi prowadzenie działalności gospodarczej. Nawet w przypadku samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, które nie są przedsiębiorcami, ustawodawca przesądził, że powinny one działać w oparciu o zasadę samofinansowania. Zatem ten sam ustawodawca powinien gwarantować istnienie mechanizmu dostosowującego wysokość przychodów do rosnących kosztów.

Aktualizacja wzrostu wyceny świadczeń co roku

Zgromadzenie Ogólne ZPP chce, by prezes AOTMiT realizował nowy obowiązek co roku, w terminach wprost wskazanych w ustawie.

- Liczymy, że inicjatywa legislacyjna przygotowana w tej sprawie przez Związek Powiatów Polskich wspólnie z partnerami samorządowymi, podmiotami zrzeszającymi świadczeniodawców oraz menadżerów ochrony zdrowia spotka się z pozytywnym przyjęciem wszystkich sił politycznych – podsumowują swoje stanowisko samorządowcy.

Z pełna treścią stanowiska można zapoznać się TUTAJ.