Aktualności
6 lipca 2023Ruszyła 3. edycja Nagrody im. Pawła Adamowicza
Trwa przyjmowanie nominacji do 3. już edycji Mayor Paweł Adamowicz Award. Ideą Nagrody im. Pawła Adamowicza jest honorowanie osób, które budują mosty i burzą mury w poczuciu odpowiedzialności za przyszłe pokolenia. Termin zgłaszania nominacji mija 31 października br.
Nagroda im. Pawła Adamowicza została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów (KR), Miasto Gdańsk oraz Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia (ICORN) jako wyraz szacunku oraz uznania dla każdego, kto z odwagą i uczciwością działa na rzecz walki z nietolerancją, radykalizacją, mową nienawiści, przemocą, uciskiem i ksenofobią.
Dla kogo?
Adresatami Mayor Paweł Adamowicz Award są osoby oraz organizacje, które promują pokój, równe szanse, integrację społeczną i prawa podstawowe, którzy inspirują się i kontynuują dziedzictwo Pawła Adamowicza.
Kto może nominować?
Zgodnie z regulaminem, kandydatury do Mayor Paweł Adamowicz Award mogą zgłaszać:
- 10 członków lub zastępców członków Komitetu Regionów lub/i posłów do Parlamentu Europejskiego , którzy wspólnie przedstawią jedną kandydaturę (zaangażowanie posłów do Parlamentu Europejskiego podlega warunkom uzgodnionym między Komitetem Regionów i Parlamentem Europejskim),
- miasta lub regiony członkowskie ICORN oraz – w razie potrzeby – ich organy przedstawicielskie,
- zaproszone organizacje międzynarodowe o dużym zaangażowaniu i odpowiedniej wiedzy fachowej związanej z dziedzinami i duchem nagrody,
- każda rada miejska lub regionalna.
Formularz nominacji
Aby zgłosić nominację, należy wypełnić formularz elektroniczny do 31 października br.
Laureaci 1 i 2. edycji Adamowicz Award
W 2022 roku Nagrodę im. Pawła Adamowicza otrzymała polska gmina Michałowo. Zacny laur trafił do niej za pomoc udzieloną uchodźcom, którzy utknęli między Polską a Białorusią po wprowadzeniu przez polski rząd we wrześniu 2021 r. stanu wyjątkowego w odpowiedzi na sponsorowanie przez Białoruś nielegalnej migracji. Wyniki ubiegłorocznej edycji Mayor Paweł Adamowicz Award zostały ogłoszone w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku 13 stycznia 2023 roku, a sama nagroda została wręczona Markowi Nazarko, prezydentowi Michałowa na sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli 8 lutego br.
Jury postanowiło również przyznać specjalne wyróżnienie, które otrzymał Ołeksandr Babicz, burmistrz Hola Prystan na południu Ukrainy. Był on przetrzymywany od marca 2022 r. za próby ochrony swojej lokalnej społeczności.
Pierwszą laureatką Nagrody im. Pawła Adamowicza została Henriette Reker, burmistrz Kolonii w Niemczech. Została ona uhonorowana za niezwykłe zaangażowanie i pracę w swoim mieście na rzecz promowania tolerancji, inkluzywności oraz integracji i niedyskryminacji obywateli ze środowisk migracyjnych, a także walkę z mową nienawiści i ksenofobią. W październiku 2015 r. Henriette Reker przeżyła niemal śmiertelny atak nożem na tle ksenofobicznym.
Więcej informacji
Szczegółowe informacje na temat Nagrody im. Pawła Adamowicza, w tym jej regulamin, są dostępne tutaj.