Aktualności

16 stycznia 2024

Jakie perspektywy samodzielności finansowej samorządów kreuje nowa rzeczywistość polityczno-gospodarcza?

Local Trends – Samorządowy Kongres Finansowy będzie pierwszym po wyborach parlamentarnych i samorządowych wydarzeniem poświęconym polityce finansowej i inwestycyjnej polskich samorządów. 13 i 14 maja br. w Sopocie poruszone zostaną kluczowe tematy dla poprawy sytuacji w budżetach lokalnych oraz wyzwań w nowym otoczeniu prawno-ekonomicznym.

10 stycznia br. w Gdańsku w Sali Herbowej budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego odbyło się posiedzenie Rady Programowej Local Trends. Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, nauki i  biznesu przygotowali listę priorytetowych zagadnień, z obszaru rozwoju samorządów, które w perspektywie najbliższych lat będą szczególnie ważne i powinny zostać poruszone podczas wydarzeń Local Trends w 2024 roku.  

Reforma finansów JST – ku samodzielności decyzyjnej

Konieczność reformy finansów samorządowych polegająca między innymi na wzmocnieniu dochodów własnych ma kluczowe znaczenie dla rozwoju polskich miast i wsi. Zwiększenia udziału w PIT i CIT jest warunkiem przywrócenia stabilności i samodzielności. Potrzebne są zmiany, aby samorządy mogły sprawnie dostarczać usługi publiczne. Uczestnicy Rady Programowej zaznaczyli, że w programie kongresu powinny znaleźć się tematy związane ochroną zdrowia, szkolnictwem, nowymi technologiami oraz wsparciem rozwoju polskich wsi i miasteczek. 
Podczas Samorządowego Kongresu Finansowego ma zostać poruszona kwestia zmian w zakresie podatku od nieruchomości. Samorządowcy reprezentujący miasta zwrócili także uwagę na problem wyludniania dzielnic centralnych ze względu na rosnącą popularność najmu krótkotrwałego. Potrzebne są regulacje rynku mieszkaniowego, które przywrócą równowagę i będą wspierać rozwój społeczności lokalnych. 
Ważnym tematem będą również kwestie związane z dostępem do funduszy unijnych – m.in. możliwe źródła finansowania wkładu własnego do inwestycji wspófinansowanych ze środków UE w perspektywie do 2027 roku. Nie zabraknie wskazówek i dobrych praktyk w zakresie pozyskiwania i wydatkowania środków budżetowych na zielone inwestycje. Eksperci krytycznie przyjrzą się także jakości zarządzania finansami JST i wskażą pomocne narzędzia z zakresu inżynierii finansowej. 

To tylko wybrane tematy, które mają zostać poruszone podczas Local Trends – Samorządowego Kongresu Finansowego. Samorządowcy liczą na aktywny udział strony rządowej i wypracowanie konkretnych regulacji, które usprawnią proces zarządzania budżetami lokalnymi. Sopot będzie zatem miejscem pierwszego po wyborach spotkania administracji publicznej, biznesu i nauki. 

Rejestracja na wydarzenie dostępna jest pod linkiem: https://localtrends.pl/warunki-udzialu-w-skf/

Local Trends – Samorządowy Kongres Finansowy 
13-14 maja 2024, Sheraton Sopot Hotel

https://localtrends.pl/
https://www.facebook.com/LocalTrendsKongres
https://www.linkedin.com/showcase/localtrendskongres/


Local Trends to projekt, którego celem jest wzmocnienie głosu gmin, miast, powiatów i województw w dyskusji o rozwoju społeczno-gospodarczym jednostek samorządu terytorialnego oraz kraju. Inicjatorami Local Trends są Centrum Myśli Strategicznych i Grupa MTP we współpracy z partnerami samorządowymi. Nad jakością merytoryczną wydarzeń czuwa Rada Programowa składająca się z kilkudziesięciu ekspertów – przedstawicieli administracji państwowej, samorządów, biznesu oraz nauki.

Gospodarze: Miasto Sopot, Miasto Poznań, Samorząd Województwa Pomorskiego, Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Organizatorzy: Grupa MTP, Fundacja Centrum Myśli Strategicznych

Partnerzy Samorządowi: Związek Powiatów Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP oraz Związek Województw RP.