Aktualności
10 lipca 2024Nowy numer Pomorskiego Thinklettera
Polska wieloośrodkowa – dlaczego jej potrzebujemy i jak ją realizować? Odpowiedzi na to rozległe pytanie próbuje udzielić blisko 30 tekstów wyjaśniających ideę wieloośrodkowego rozwoju Polski oraz ukazujących zarówno potencjały takiego modelu, jak również wyzwania i dylematy związane z jego wdrażaniem. Zachęcamy do lektury.
Drugi w tym roku numer Pomorskiego Thinklettera porusza temat Polski wieloośrodkowej.
- Nowa strategia rozwoju przestrzennego – dlaczego Polska jej potrzebuje?
- Polska lokalna – bezsilna wobec demografii czy przed wielką szansą?
- Jaka rola regionów i subregionów w rozwoju wieloośrodkowym?
- Co zrobić, by lepiej wykorzystać potencjał rozwoju powiatów i gmin?
To tylko kilka zagadnień poruszonych w blisko 30 tekstach. Ich autorzy wyjaśniają ideę wieloośrodkowego rozwoju Polski oraz ukazują zarówno potencjały tego modelu wzrostu, jak również omawiają wyzwania i dylematy związane z jego wdrażaniem.
Wśród autorów znaleźli się m.in. dr Konrad Wojnarowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Paweł Dobrowolski, Główny Ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Chorąży, Dyrektor Zarządzający Pionem Funduszy Europejskich w Banku Gospodarstwa Krajowego, prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w Warszawie, dr Wiktor Szydarowski, dyrektor ogólnoeuropejskiego programu badawczego ESPON EGTC, dr Karol Janas, Kierownik Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów, prof. Michał Wolański ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Mieczysław Cieniuch, generał Sił Zbrojnych RP w stanie spoczynku oraz dr Maciej Zathey, Dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego, Przewodniczący Zespołu ds. jakości powietrza i efektywności energetycznej na Dolnym Śląsku.
Zachęcamy do pobrania i lektury. Materiał dostępny jest TUTAJ.