Aktualności
18 lipca 2024Relacja z lipcowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej był głównym tematem posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 17 lipca br. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Posiedzeniu współprzewodniczyli Tomasz Szymański, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Krzysztof Żuk, Prezydent Lublina i Wiceprezes Związku Miast Polskich.
Z ramienia ZPP w Komisji udział wzięli Lucyna Sokołowska, Radna Rady Powiatu Rzeszowskiego oraz Grzegorz Kubalski, Zastępca Dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich.
Nowe władze Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego
Na początku posiedzenia Minister Szymański przywitał osoby powołane przez Ministra Tomasza Siemoniaka na stanowiska dyrektorskie w Narodowym Instytucie Samorządu Terytorialnego. Z dniem 1 lipca 2024 roku funkcję dyrektora objął prof. Paweł Swianiewicz oraz dr Julita Łukomska.
Prof. Paweł Swianiewicz krótko przedstawił nową wizję funkcjonowania Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego. W imieniu kierowanej przez siebie instytucji zadeklarował otwartość na współpracę i wsparcie dla Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, podkreślając, że misją Instytutu jest wspieranie samorządu, nawet jeśli oznacza to czasami przedstawianie kontrowersyjnych opinii.
Dyrektor zapowiedział dalekosiężną przebudowę Instytutu, wyjaśniając, że jego wizja różni się od dotychczasowej. W ramach nowej strategii wymienił cztery kluczowe punkty: prowadzenie istotnych badań nad funkcjonowaniem samorządu; organizacja debat samorządowych; przygotowywanie ekspertyz na zlecone tematy oraz wydawanie opinii o kluczowych projektach legislacyjnych. Dyrektor zaznaczył, że mniej istotną działalnością Instytutu powinny być szkolenia, które dotychczas dominowały, z wyjątkiem cyklu szkoleń dotyczących służby przygotowawczej. Zapowiedział również istotne zmiany w strukturze Instytutu, w tym naboru nowych, merytorycznych pracowników oraz współpracę z zewnętrznymi ekspertami.
Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.