Aktualności

17 października 2024

Echa z prac Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST

14 października br. odbyły się obrady Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Wśród omawianych tematów uwzględniono szereg wniosków zgłaszanych przez organizacje samorządowe, a także przesłane niedawno projekty ustaw i rozporządzeń przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia. Szczególnie dużo uwagi poświęcono trudnej sytuacji szpitala w Żywcu.

Projekty ujęte w porządku obrad - bez większych kontrowersji

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej został pozytywnie przyjęty przez samorządy. W założeniu projektodawcy, termin wyłączenia stosowania przez NFZ kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza systemu w specjalistycznym zespole ratownictwa medycznego, miał zostać przedłużony do 30 czerwca 2025 r. Do projektu nie zgłoszono uwag i zaproponowano opiniowanie drogą obiegową. Następnie projekt wróci na posiedzenie plenarne.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie udzielania pomocy publicznej oraz pomocy de minimis na przedsięwzięcia realizowane w ramach inwestycji "Przyspieszenie procesów transformacji cyfrowej ochrony zdrowia poprzez dalszy rozwój usług cyfrowych w ochronie zdrowia" objętej wsparciem ze środków Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, to przepisy techniczne umożliwiające udzielenie przedsiębiorcom pomocy de minimis. Konsultacje w sprawie tego projektu potrwają do 22 października, lecz do tej pory nie wniesiono żadnych zastrzeżeń. Ministerstwo zapowiedziało, że choć do tego czasu nie zdąży zapewne wydać opinii wiążącej, dołoży starań by prace zostały ukończone przed kolejnym posiedzeniem zespołu.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.