Aktualności

18 października 2024

Echa z prac połączonego posiedzenia Zespołów ds. Międzynarodowych, UE i Polityki Regionalnej oraz ds. Ustroju Samorządu, Obszarów Miejskich i Metropolitalnych KWRiST

Projekt Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 oraz ryzyko likwidacji regionalnych programów operacyjnych na rzecz programów narodowych, w perspektywie finansowej na lata 2028-2034, zdominowało październikowe połączone posiedzenie Zespołu ds. do spraw Międzynarodowych Unii Europejskiej i Polityki Regionalnej oraz Zespołu do spraw Ustroju Samorządu, Obszarów Miejskich i Metropolitalnych.

Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 ma być dokumentem zakreślającym pewną wizję naszego kraju i tego jak będzie funkcjonował za 25 lat. Tezy i kierunki zaprezentowane w dokumencie mogą się wydawać trudne do osiągnięcia, niemniej jednak trudno nie zgodzić się co do zasady z tym, że Polska będzie musiała zmierzyć się z różnymi problemami takimi jak zapewnienie realnego prawa do mieszkania, zmiany funkcjonowania i roli systemu edukacji, bezpieczeństwa energetycznego itp., o których trzeba myśleć już teraz. Konsultacje dokumentów trwały od kilku miesięcy. To co budziło wątpliwości to zaproponowana koncepcja hierarchizacji miast. Generalnie jednak projekt spotkał się z pozytywnym przyjęciem ze strony samorządowej. Z uwagi na brak reprezentacji niektórych organizacji ze strony samorządowej, ostateczne opiniowanie projektu odłożono na posiedzenie plenarne KWRiST.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.