Aktualności
19 listopada 2024Echa z prac Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST
18 listopada br. Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST zebrał się na wspólnych obradach już po raz trzeci w tym miesiącu. I nie jest to spotkanie ostatnie. Uwaga uczestników obrad skupiła się na wielu projektach dotyczących zróżnicowanych zagadnień obejmujących zarówno sprawy z zakresu ochrony zdrowia, jak i polityki społecznej.
Otwarciem obrad było omówienie szeregu spraw różnych zgłoszonych do porządku spotkania przez organizacje samorządowe. Z wniosku Związku Powiatów Polskich omówiono zagadnienia związane z projektem Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, przyszłością i zasadami finansowania centrów zdrowia psychicznego po zakończeniu trwającego pilotażu, jak również informacje dotyczące stanu prac nad projektem nowej ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Unia Metropolii Polskich wniosła o ponowne pochylenie się nad tematem realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem przemocy domowej w celu wypracowania odpowiedniego rozwiązania, natomiast Związek Województw RP wniósł do tej części porządku obrad wniosek o informacje w przedmiocie funkcjonowania Wojewódzkich Ośrodków Medycyny Pracy.
Związek Powiatów Polskich trzyma rękę na pulsie - także w sprawach różnych
W przedmiocie wniosku ZPP o informację dot. projektu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, podstawową kwestią niezbędną do omówienia było ryzyko pogorszenia finansowej kondycji niektórych szpitali rehabilitacyjnych. Jak wskazano w trakcie obrad, wejście w życie rozporządzenia w swojej aktualnej formie mogłoby ograniczyć dostępność niektórych świadczeń - głównie wykonywanych wobec dzieci. Ponadto, podmioty lecznicze zmuszone do dostosowania się do nowych regulacji, mogłyby ponieść z tego tytułu negatywne konsekwencje finansowe, prowadzące nawet do ich ekonomicznej zapaści. W odpowiedzi na zadane pytania i zgłoszone uwagi, przedstawiciele MZ oznajmili, że projekt podlega aktualnie konsultacjom publicznym, a jego ostateczna wersja nie została jeszcze przygotowana. Jak poinformowano, Minister Zdrowia podjęła prace nad uporządkowaniem wszystkich uwag i stanowisk, w które zaangażowane zostało szerokie grono ekspertów. Po przeanalizowaniu wszystkich kontrowersyjnych kwestii, projekt ma zostać dopracowany w ciągu najbliższych trzech miesięcy, po czym zostanie wniesiony na Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.