Aktualności
20 grudnia 2024Echa z prac Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST
Samorządy mówią wprost: środków na zadania oświatowe jest za mało, a ministerstwo nie wykazuje aktywności, by problem rozwiązać.
11 grudnia odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W porządku obrad znalazło się 10 punktów, które dotyczyły m.in.: sposobu podziału kwoty potrzeb oświatowych, wprowadzenia do programu nauczania edukacji obywatelskiej i edukacji zdrowotnej czy wynagradzania osób biorących udział w przeprowadzaniu egzaminów. Tym razem nie udało się wydać pozytywnej opinii wiążącej.
Sposób podziału kwoty potrzeb oświatowych nie do przyjęcia
Strona samorządowa negatywnie zaopiniowała projekt rozporządzenia Ministra Edukacji w sprawie sposobu podziału kwoty potrzeb oświatowych dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2025, wskazując 3 powody swojej decyzji.
Pierwszym argumentem była zbyt mała pula środków na finansowanie potrzeb oświatowych, a w konsekwencji niedostosowanie poszczególnych wag do faktycznych wydatków, jakie ponoszą samorządy na finansowanie szkół i placówek oświatowych. Samorządy są świadome, że wysokość potrzeb oświatowych została ustalona w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, liczyły jednak na podjęcie działań przez MEN, mających na celu zwiększenie tej kwoty.
Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.