Aktualności
20 stycznia 2025Echa z prac Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST
Opóźnienia w dostarczaniu korespondencji, wydłużony czas przeszukiwania bazy czy problem z notyfikacjami – to tylko niektóre problemy z jakimi borykają się użytkownicy systemu do e-doręczeń. Strona samorządowa zaapelowała do Ministerstwa o jego usprawnienie.
14 stycznia odbyło się posiedzenie Zespołu do Spraw Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zespół wydał dwie pozytywne opinie wiążące – dotyczące projektu ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz niektórych innych ustaw (opinia pozytywna z zastrzeżeniami) oraz projektu ustawy o uchyleniu ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej. Strona samorządowa wypunktowała także problemy związane z obowiązującym od 1 stycznia br. systemem do e-doręczeń.
Projekt ustawy dotyczący cyberbezpieczeństwa – połowiczny sukces
W czasie posiedzenia miała miejsce czwarta już odsłona dyskusji nad projektem dotyczącym ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz niektórych innych ustaw. Projekt jest dość obszerny i skomplikowany, stąd prace nad nim nie należą do łatwych. 27 grudnia stronie samorządowej została przesłana nowa wersja projektu, w którym, w dużej mierze, uwzględnione zostały jej kluczowe uwagi.
– Generalnie dziękujemy za to, że państwo dostrzegli, że jednak nie wszystkie jednostki sektora finansów publicznych, samorządowe, można wrzucać do jednego worka i dawać im dokładnie takie same wymagania – powiedziała mec. B. Skóbel ze Związku Powiatów Polskich.
Zadowolenie jest połowiczne, gdyż nowa wersja projektu nie uwzględnia m.in. jednej z kluczowych propozycji strony samorządowej, polegającej na wyodrębnieniu – obok podmiotów kluczowych i podmiotów ważnych, zobowiązanych do wdrożenia standardów dotyczących cyberbezpieczeństwa – trzeciej kategorii, obejmującej małe jednostki sektora finansów publicznych, do której należeć miałyby m.in. jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego oraz powiatowego, żłobki czy przedszkola. Strona samorządowa postulowała także znowelizowanie rozdziału 5 i dodanie załącznika do ustawy, określającego obowiązki trzeciej kategorii podmiotów.
Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.