Aktualności
24 kwietnia 2025Echa z prac Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST

W czwartek, 17 kwietnia, odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Spotkanie zdominowały dyskusje dotyczące udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych (jsfp) w jednym systemie teleinformatycznym oraz usług chmurowych.
Obowiązek udostępniania informacji z uwagami ZPP
W pierwszym punkcie porządku obrad znalazł się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę o finansach publicznych. Akt ten ma wprowadzić obowiązek udostępniania w jednym systemie teleinformatycznym informacji o umowach zawartych przez jsfp, i uporządkować kwestie, które obecnie budzą wątpliwości interpretacyjne, dotyczące tego obowiązku. Związek Powiatów Polskich, podobnie jak Unia Metropolii Polskich, przesłał do projektu kilka uwag.
– Nasze główne uwagi dotyczą tego, że projektowane przepisy dublują się z przepisami dotyczącymi udostępniania informacji publicznej w rejestrze umów – referowała Patrycja Grebla-Tarasek ze Związku Powiatów Polskich. – Ponadto, zakres przedmiotowy obowiązku zamieszczania danych w rejestrze umów, w naszej ocenie, należy doprecyzować, w związku z tym, że przepis odwołuje się do pojęcia zamówienia w rozumieniu Prawa zamówień publicznych i mamy też tam zawarty katalog wyłączeń, związanych z Prawem zamówień publicznych, do stosowania ustawy, np. przy umowie o pracę. Ponadto, proponujemy, aby wydłużyć okres udostępniania danych do lat 10, ze względu na to, że umowy cywilnoprawne mają kategorię archiwalną B10; podobnie, umowy zawierane w trybie Prawa zamówień publicznych. W naszej ocenie system powinien umożliwiać również pobranie kompletnego rejestru za dany okres, np. zestawienia rocznego czy kwartalnego. Zastąpi to obecne wewnętrzne rejestry prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego. Po prostu będziemy mogli wykorzystać te dane, które są zgromadzone w rejestrze umów i nie gromadzić ich po raz kolejny. Mamy też wątpliwość dotyczącą tego, w jakim terminie zobowiązane będą do wprowadzenia danych w rejestrze umów jednostki budżetowe samorządu terytorialnego.
Do prezentowanych uwag odniosła się mec. Marta Stoga z Ministerstwa Finansów.
Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.