Aktualności

30 kwietnia 2025

Echa z prac Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST

Samorządy mają wątpliwości kto jest zobowiązany do ponoszenia opłaty, gdy dziecko zostaje umieszczone w placówce opiekuńczo-leczniczej w czasie trwającego postępowania o pozbawienie bądź ograniczenie władzy rodzicielskiej.

W środę, 16 kwietnia, odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Dyskusje dotyczyły m.in. prawa do świadczeń zdrowotnych, strategii dotyczącej e-zdrowia oraz Wojewódzkich Ośrodków Medycyny Pracy.

Niejasny przepis

Na wniosek Unii Metropolii Polskich omówione zostały kwestie prawa do świadczeń zdrowotnych. Organizacja postuluje m.in. wprowadzenie rozwiązania umożliwiającego udzielenie przez wójta (burmistrza, prezydenta) upoważnienia do wydawania decyzji w sprawie potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej pracownikom ośrodka pomocy społecznej innym niż kierownik OPS, analogicznie jak w wypadku upoważnień wydawanych na gruncie ustawy o pomocy społecznej, do czego Ministerstwo odniosło się pozytywnie.

UMP zwróciła także uwagę na wątpliwości dotyczące opłaty powiatu za pobyt dziecka umieszczonego w zakładzie leczniczym na podstawie postanowienia sądu. Zdaniem Organizacji obowiązujące przepisy stwarzają wątpliwości, kto jest zobowiązany do ponoszenia opłaty (powiat czy rodzic) w szczególności w sytuacji, gdy dziecko zostaje umieszczone w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej w trybie zabezpieczenia na czas trwania postępowania o pozbawienie bądź ograniczenie władzy rodzicielskiej. Właściwe miałoby zatem być sprecyzowanie, czy każde umieszczenie przez sąd dziecka w tych zakładach należy interpretować jako pozbawienie opieki i wychowania rodziców w rozumieniu ustawy zdrowotnej.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.