Aktualności

26 maja 2017

Wzmocnić powiaty. Parlamentarny zespół domaga się potwierdzenia roli powiatów w państwie

Posłowie z parlamentarnego zespołu ds. obrony polskiej samorządności skierowali w czwartek do premier Beaty Szydło dezyderat, w którym domagają się podjęcia działań wzmacniających rolę powiatów.

W dokumencie podkreślono, że „likwidacja powiatów nie przyczyni się do uzyskania jakichkolwiek oszczędności w strukturze administracji – bo zadania i tak będą musiały być wykonywane. Doprowadzi natomiast do utraty przez poszczególne wspólnoty powiatowe wpływu na świadczone na ich rzecz usługi publiczne o ponadgminnym charakterze”.

W ocenie zespołu, któremu przewodniczy poseł Piotr Zgorzelski (PSL), likwidacja powiatów może skutkować także wydłużeniem się drogi dzieci do szkół ponadpodstawowych, likwidacją placówek ochrony zdrowia, dalszą destrukcją systemu publicznego transportu zbiorowego i pogorszeniem się losu osób niepełnosprawnych. „Na taki stan zgodzić się nie możemy(…). Domagamy się nie tylko jednoznacznego potwierdzenia roli samorządowych powiatów w terytorialnej organizacji państwa, ale podjęcia działań wzmacniających ich rolę” – zaznaczono w dezyderacie.

Pełny materiał w Serwisie Samorządowym PAP.

Źródło: PAP