Aktualności

2 sierpnia 2017

Polska (służba zdrowia) drugą zieloną wyspą?

fot. ISW

Dzięki innowacjom i udanej współpracy samorządów z instytucjami i firmami ochrony zdrowia można stworzyć w Polsce drugą Irlandię – przekonywali uczestnicy debaty Instytutu Studiów Wschodnich i dziennika „Rzeczpospolita”.

Kiedy ponad 20 lat temu stawałam przy łóżku niektórych pacjentów, wiedziałam, że ich choroba, to wyrok – wspominała Dorota Hryniewiecka-Firlej, prezes Internal Medicine Lead, Pfizer Polska. – Dziś dzięki innowacyjnym terapiom, na przykład przeciwko AIDS, choroby te ze śmiertelnych zmieniły się w przewlekłe. Zatem jest to najlepszy dowód na efekt innowacji. Trzeba je rozwijać i inwestować w naukowców, którzy wiedzą, gdzie szukać w tym wielkim oceanie rozwiązań.

Hryniewieckiej-Firlej wtórował Robert Rusak, członek zarządu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED: – Bo to wszystko zaczyna się od człowieka. Dlatego tak ważna jest kadra naukowa, uczelnie, szkoły… Musimy też pamiętać, że nie każda złotówka przynosi wymierne efekty, takie które można od razu spektakularnie pokazać. Ale te pieniądze w sumie przynoszą nieocenione korzyści. Im więcej jesteśmy w stanie diagnozować, tym częściej możemy dobrać odpowiednią terapię i doprowadzić do skutecznego leczenia pacjentów.

Dlatego bardzo dobrze, że młodzi lekarze chcą dziś coraz częściej łączyć pracę zawodową z naukową – dodał Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP.

Jako wzór skutecznej współpracy publicznych instytucji z biznesem w zakresie innowacji w służbie zdrowia uczestnicy debaty Fundacji Instytut Studiów Wschodnich wskazali Irlandię. – Ona przede wszystkim miała na siebie pomysł – mówił Rusak. – Z kraju rolniczego stała się potęgą gospodarczą, w której swoje fabryki mają najwięksi światowi giganci.

O swojej fascynacji Zieloną Wyspą mówiła też Dorota Hryniewiecka-Firlej. – Jakiś czas temu władze Irlandii zaprosiły do Dublina Irlandczyków z całego świata i wszyscy debatowali o tym, jakie zachęty ze strony rządu powinny się pojawić się dla zagranicznych firm. Po dwóch dniach powstał profesjonalny plan, który do dziś jest realizowany. Przewidział on na przykład to, że Agencja Rejestracji Leków, która dziś jest zlokalizowana w Londynie, po wyjściu Wielkiej Brytanii ze struktur Unii na pewno zmieni swoją siedzibę. Być może przeniesie się do Irlandii?

Dyskutanci sugerowali, by Polska wykorzystała doświadczenia Irlandii. Zwracali też uwagę na pojawiające się często urzędnicze utrudnienia i w skutecznym ściąganiu nowych inwestorów z zagranicy, i we wspomaganiu lokalnych naukowców. – Polska wciąż cierpi na brak całościowego spojrzenia na służbę zdrowia, na brak wizji. Mam wrażenie, że w Ministerstwie Zdrowia mówi się głównie o chorobach, a nie o zdrowiu. Trzeba to zmienić. Tym bardziej, że społeczeństwo coraz bardziej się nam starzeje – oświadczył Grzegorz Byszewski.

Samorządów z kolei bronił Stanisław Kruczek, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego. – Gdyby nie samorządy polski system ochrony zdrowia byłby w znacznie gorszej sytuacji. – Samorządy mało tego, że inwestują w innowacje, to także pokrywają straty placówek. Na Podkarpaciu w ciągu czterech lat przeznaczyliśmy na ten cel ok. 100 mln zł.

Uczestnicy debaty zwracali też uwagę na to, by koncentrować się na profilaktyce, nie tylko na leczeniu. – Wiele wieków temu jeden z cesarzy powiedział do swojego lekarza: „Będę ci płacił za to, bym był zdrowy. Ale jeśli zachoruję, będziesz mnie leczył za darmo”. Ten krótki cytat przypomina nam od jak dawna jesteśmy świadomi wagi profilaktyki – mówił Stanisław Kruczek. – Dlatego musimy o tym pamiętać, by częściej skupiać się na zapobieganiu, niż leczeniu.

A w tej kwestii bardzo ważny jest styl życia, który przybliża lub oddala nas od chorób. Stąd tak istotne jest to, jak się odżywiamy, czy uprawiamy sporty, czy stosujemy używki – zwracała uwagę prezes Firlej. Na szczęście Polakom coraz częściej chce się walczyć o własne zdrowie i życie. Ten zapał jest piękny. Podgrzewajmy go wszystkimi sposobami.

Debata „Rola samorządów terytorialnych w procesie adaptacji innowacyjnych rozwiązań w ochronie zdrowia” powstała we współpracy z dziennikiem „Rzeczpospolita”. Poprowadził ją jej dziennikarz Michał Niewiadomski. Dyskusja poprzedza XI Forum Regionów – integralną część XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.