Aktualności
27 października 2017Poznaliśmy 18 nominowanych do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP
Kapituła Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nominowała 18 przedsiębiorstw. Prezydent RP Andrzej Duda laureatów ogłosi i wręczy im statuetki 16 listopada podczas „Kongresu 590” w Rzeszowie.
Nagroda Gospodarcza jest przyznawana raz do roku przez Prezydenta RP. To wyróżnienie dla firm, które wnoszą znaczący wkład w rozwój naszej gospodarki, budując pozytywny wizerunek polskiej przedsiębiorczości na całym świecie oraz stanowią wzór dla innych.
Jedną z instytucji, które mogły zgłaszać propozycje przedsiębiorstw zasługujących na uhonorowanie był Związek Powiatów Polskich.
Nominowane przedsiębiorstwa będą się ubiegać o wyróżnienie w kategoriach: Lider MŚP, Narodowy Sukces, Międzynarodowy Sukces, Odpowiedzialny Biznes, Start-UP.PL i Badania+Rozwój.
W tegorocznej edycji zostało przesłanych 152 wniosków, z czego 142 spełniło wszystkie wymagania formalne. Najwięcej wniosków zostało wysłanych w kategorii Badania + Rozwój – 30.
Kapituła pod przewodnictwem profesora Krzysztofa Opolskiego nominowała następujące podmioty (kolejność alfabetyczna):
LIDER MŚP
- Browar Kormoran sp. z o. o.
(Instytucja Zgłaszająca: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego)
Firma powstała w 1993 roku w regionie Warmii i Mazur. Swoją działalnością wspiera miejscowych dostawców i stara się ściśle współpracować z lokalnymi partnerami biznesowymi. Produkuje piwa w różnych gatunkach. Posiada certyfikat ,,Jakość Tradycja’’.
- Dramiński S.A.
(Instytucja Zgłaszająca: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju)
Przedsiębiorstwo założone w 1987 r. Specjalizuje się w konstruowaniu, wdrożeniach, produkcji oraz sprzedaży urządzeń elektronicznych w kraju i za granicą. Lider w dziedzinie kompaktowej i mobilnej ultrasonografii. Zdobywca Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich 2016.
- Prevac sp. z o.o.
(Instytucja Zgłaszająca: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego)
Firma założona w 1996 roku w miejscowości Rogów. Działa w branży nanotechnologii. Zajmuje się produkcją kompletnych aparatur naukowo-badawczych, które umożliwiają modyfikację i badania w zakresie ciśnienia, temperatury, np. unikatowe manipulatury próżniowe i goniometry czy komory próżniowe.
NARODOWY SUKCES
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu
(Instytucja Zgłaszająca: Związek Powiatów Polskich)
Powstała w 1927 roku. Zajmuje się skupem i przetwórstwem mleka. Obecnie skupuje około 820 tys. litrów mleka dziennie. Główną marką spółdzielni jest ser królewski i inne znane wyroby, m.in. kasztelan, markiz czy magnat. Spółdzielnia eksportuje swoje produkty do takich państw jak: Czechy, Słowacja, Ukraina, USA, Kanada. Obecnie spółdzielnia współpracuje z ponad 2 tys. gospodarstw rodzinnych.
- SaMASZ sp. z o.o.
(Instytucja Zgłaszająca: Fundacja Technotalenty)
Przedsiębiorstwo założone w 1984 r. Zajmuje się produkcją maszyn rolniczych i komunalnych. Obecnie produkty eksportowane są do ponad 50 krajów, a na sieć partnerów składa się 60 firm w Polsce oraz ponad 100 firm za granicą.
- Warszawskie Zakłady Mechaniczne „PZL-WZM” w Warszawie
(Instytucja Zgłaszająca: Agencja Rozwoju Przemysłu)
Firma jest wizytówką polskiej branży motoryzacyjnej. Działa od ponad 66 lat. Obecnie to prężnie działająca firma produkcyjna z nowoczesną infrastrukturą generującą coraz wyższe zyski. Produkuje układy wtryskowe do silników wysokoprężnych. Zakłady mechaniczne WUZETEM są jedyną tego typu fabryką w Polsce i jedną z niewielu na świecie. Firma sprzedaje produkty do ponad 50 krajów, a 65% do USA.
MIĘDZYNARODOWY SUKCES
- Melex sp. z o.o.
(Instytucja Zgłaszająca: Redakcja „Przegląd Techniczny”)
Firma istnieje od 1971 roku. Produkuje pojazdy elektryczne. Jest w całości polską spółką, która ma w swojej ofercie ponad 100 wersji pojazdów pasażerskich, bagażowych i specjalistycznych. Posiada m.in. wyróżnienie “Diament” miesięcznika Forbes 2017, CEE CLEAN Energy Awards- Electric Vehicle of the Year 2016.
- Szynaka-Meble sp. z o.o.
(Instytucja Zgłaszająca: Państwowa Inspekcja Pracy Główny Inspektoriat Pracy)
Firma założona w 1957 roku. Oferuje klientom usługi w ponad 350 salonach w Polsce i w ponad 50 krajach na świecie. Firma Szynaka została trzykrotnie laureatem prestiżowego konkursu Państwowej Inspekcji Pracy.
- Wielton S.A.
(Instytucja Zgłaszająca: Konfederacja Lewiatan)
Firma zajmuje się produkcją przyczep i naczep. W skali globalnej zajmuje 9 miejsce, a w europejskiej – 3 miejsce w branży. Obecnie produkty sprzedawane są w 35 krajach całego świata, głównie we Francji i Włoszech. W ubiegłym roku zdobyła Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii Narodowy Sukces.
ODPOWIEDZIALNY BIZNES
- PKO Bank Polski
(Instytucja Zgłaszająca: Redakcja „Polish Market”)
Lider polskiego sektora bankowego, wspiera rozwój polskich przedsiębiorstw i samorządów. Stosuje Kodeks etyki i wartości, prowadzi wiele akcji społecznych wewnątrz organizacji np. system kafeteryjny „MyBenefit”, „PKO po godzinach”, „PKO Zawsze Nowe Auto”.
- Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita
(Instytucja Zgłaszająca: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego)
Jest największą firmą mleczarską w Europie Środkowo-Wschodniej. Tworzy ją 16 zakładów produkcyjnych; ma 31 własnych centrów dystrybucyjnych. Dwa sztandarowe projekty na rzecz społeczności lokalnych to „Szklanka Mleka/Mleko w szkole” oraz „MOST” – model ograniczenia strat i marnowania żywności.
- ZPUE S.A.
(Instytucja Zgłaszająca: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego)
Jest liderem w dziedzinie produkcji stacji kontenerowych, a obecnie należy do czołówki firm oferujących innowacyjne rozwiązania dla elektroenergetyki. Firma prowadzi dobre praktyki biznesowe utrzymując standardy etyki i przestrzegania zasad z obszaru ładu korporacyjnego. Wdrożyła „Kodeks Postępowania dla Dostawców”.
- START-UP.PL
Blebox sp. z o.o.
(Instytucja Zgłaszająca: Fundacja Startup Poland)
Start-up został stworzony przez absolwentów Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem Patryka Arłamowskiego – znanego w Polsce wynalazcę, celem komercjalizacji technologii uWiFi. Technologia została opracowana przez założycieli start-upu jako odpowiedź na problemy techniczne i niedoskonałości wciąż zyskującej na popularności technologii Bluetooth Low Energy. W przeciągu półtora roku blebox.eu wprowadził na rynek piętnaście produktów pod własną marką.
- Nexbio sp. z o. o.
(Instytucja Zgłaszająca: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego)
Polski start-up, który jest firmą biotechnologiczną specjalizującą się w dedykowanych rozwiązaniach w zakresie analiz molekularnych, służących wczesnemu wykrywaniu chorób zagrażających uprawom roślin. Firma opracowuje unikatowe w skali globalnej panele testów genetycznych pod kątem wykrywania patogenów zbóż.
- XTPL S.A.
(Instytucja Zgłaszająca: Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych)
Innowacyjne przedsiębiorstwo, które za cel działalności przyjęło komercjalizację technologii wytwarzania ultracienkich przewodzących linii metalicznych wykorzystywanych w produkcji warstw TCF. Dzięki temu stworzono unikatowe kompleksowe rozwiązanie technologiczne – drukarki, głowice i nanotusze.
BADANIA + ROZWÓJ
- Croetech Instruments S.A.
(Instytucja Zgłaszająca: Agencja Rozwoju Przemysłu)
Firma na początku działała jako biuro projektowe, realizując szereg projektów dla podmiotów komercyjnych, jak i instytucji naukowych. M.in. pracowała nad wytworzeniem kamer dla polskiego obserwatorium astronomicznego. Obecnie pracuje nad polską platformą satelitarną.
- Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.
(Instytucja Zgłaszająca: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego)
Największy polski producent leków i substancji farmaceutycznych. Założony w 1935 r. Firma liczy 7 zakładów produkcyjnych i 7 ośrodków badań i rozwoju. Zatrudnia około 7 tys. pracowników, z czego ok. 4 tys. w Polsce. Wśród nich jest 466 pracowników badań i rozwoju, w tym 74 osoby z tytułem doktora.
- Zespół Badaczy z Wydziału Fizyki UW i Centrum Nowych Technologii
(Instytucja Zgłaszająca: Urząd Patentowy RP)
Zespół naukowy od ponad 10 lat zajmuje się badaniem oddziaływań białek i fragmentów kwasów nukleinowych RNA w procesach komórkowych, a także syntezą chemiczną analogicznych końcówek cząsteczek mRNA. Od 2006 roku zespół pracował nad odkryciem sposobu na udoskonalenie cząsteczek mRNA, tak by zwielokrotnić ich trwałość. Posiada indywidualne nagrody dla członków zespołu.
Źródło: KPRP