Aktualności
7 listopada 2017Obradował Zarząd ZPP
Oświata, otwarta medycyna szkolna, przegląd prawa samorządowego, zmiany w przepisach dotyczących jawności życia publicznego – to tylko niektóre z tematów poruszonych podczas ostatniego posiedzenia Zarządu Związku Powiatów Polskich.
Spotkanie odbyło się 6 i 7 listopada br. w Masłowie k. Kielc. Gospodarzem był starosta kielecki Michał Godowski.
Obradom przewodniczył Ludwik Węgrzyn, prezes Zarządu ZPP, starosta bocheński.
Pierwszego dnia, po stwierdzeniu kworum i przyjęciu porządku obrad, prezes Ludwik Węgrzyn przedstawił zgromadzonym informację dotyczącą działalności Związku Powiatów Polskich pomiędzy stacjonarnymi posiedzeniami Zarządu.
Przyjęte zostały protokoły z posiedzeń Zarządu Nr 7/17 i Nr 8@/17 oraz materiały przyjęte podczas tych posiedzeń.
Oskary Samorządowe
Następnie prezes Ludwik Węgrzyn poinformował zgromadzonych o tym, że 22 października 2017 r. w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich w Warszawie miała miejsce uroczystość wręczenia Nagród im. Grzegorza Palki, nadawanych przez Ligę Krajową. Wśród laureatów nie zabrakło przedstawicieli powiatów.
W kategorii działań w samorządzie lokalnym o znaczeniu ponadlokalnym Samorządowego Oskara otrzymali:
- Józef Swaczyna, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Związku Powiatów Polskich, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Opolskiego, starosta strzelecki - za działania na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego Powiatu (zachęcamy do lektury wywiadu opublikowanego w Dzienniku Warto Wiedzieć)
- Janusz Żmurkiewicz, prezydent miasta Świnoujście - za realizację projektów infrastrukturalnych, kulturalnych i edukacyjnych w ramach współpracy transgranicznej (zachęcamy do przeczytania wywiadu z nagrodzonym, który opublikowany został w Dzienniku Warto Wiedzieć).
Natomiast wyróżnienia otrzymali:
- Tadeusz Brzozowski, przewodniczący Rady Powiatu Łukowskiego - za inicjowanie działań społecznych i patriotycznych na terenie Powiatu
- Edmund Kaczmarek, członek Zarządu ZPP, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego, starosta jędrzejowski - za działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców i łagodzenia skutków bezrobocia
- Kazimierz Rakowski, starosta wołomiński - za integrację ziem Powiatu, pochodzącego z województw: ostrołęckiego, siedleckiego i warszawskiego.
Nagroda im. Grzegorza Palki nadawana jest przez Ligę Krajową za wybitne zasługi dla samorządu terytorialnego. Liga Krajowa, zrzeszająca Ligi Miejskie i Ligi Wiejskie, opierająca swoją działalność o hasło: „Rodzina – Wspólnota lokalna – Ojczyzna”, promuje działania na rzecz kontynuacji demokratycznych reform.
Prawo samorządowe
Uczestnicy spotkania wysłuchali informacji z prac działającego przy Kancelarii Prezydenta RP zespołu ds. przeglądu prawa samorządowego. Biorą w nich udział przedstawiciele korporacji samorządowych. W ostatnim ze spotkań uczestniczył m.in. Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora Biura ZPP.
Z relacji dyrektora wynika, że Kancelaria Prezydenta RP jest otwarta na wsłuchanie się w głos samorządów i korporacji samorządowych, włącznie z ewentualnością inicjatyw legislacyjnych prezydenckich w sprawach, które są dla JST istotne.
Kolejne robocze spotkanie ma odbyć się, zgodnie z zapowiedzią, pod koniec listopada br. Będzie ono dotyczyło finansowania JST. Planowana jest dyskusja na temat szczegółowych rozwiązań, np. przepisów ustawy o finansach publicznych.
Grzegorz Kubalski wspomniał także o konferencji pt. „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o samorządzie”, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim 11 października br. Pisaliśmy o tym w Dzienniku Warto Wiedzieć - tutaj.
Medycyna szkolna
Kolejnym tematem, który poruszono podczas spotkania była otwarta medycyna szkolna. Kwestia ta była omawiana na posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Ekspert Zespołu - Bernadeta Skóbel, radca prawny ZPP przedstawiła projekt założeń do projektu ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Zgodnie z nim profilaktyczna opieka zdrowotna nad dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym jest organizowana w celu ochrony zdrowia i zapewnienia prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży w perspektywie funkcjonowania w życiu dorosłym.
Realizacja tego celu ma polegać na tworzeniu w szkole środowiska sprzyjającego prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży przy współudziale pracowników edukacji, ochrony zdrowia, uczniów i ich rodziców oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Upowszechnianie profilaktyki medycznej będzie pierwszym krokiem do uspołecznienia i deinstytucjonalizacji systemu ochrony zdrowia.
Oświata
W porządku obrad znalazły się także kwestie organizacji i finansów oświaty samorządowej w kontekście reformy edukacji. Starostowie dyskutowali m.in. na temat wpływu liczby uczniów na koszty oświaty. Mówili o „podwójnym” roczniku w roku szkolnym 2019/2020, kiedy to w klasach I liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół pierwszego stopnia edukację rozpoczną dzieci kończące klasę III gimnazjum i dzieci kończące klasę VIII szkoły podstawowej. Z przedstawionej przez Katarzynę Liszkę-Michałka prezentacji wynikało, że liczba uczniów klas pierwszych będzie się w najbliższym czasie skokowo zmieniała – co jest przede wszystkim efektem najpierw wdrożenia, a potem wycofania reformy „sześciolatków”.
Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na wysokość subwencji oświatowej i wydatki oświatowe – wysokość wydatków subwencjonowanych przekracza kwotę przekazywanej samorządom subwencji oświatowej. Mówiono również o planowanych od 1 kwietnia 2018 r. podwyżkach dla nauczycieli.
W tej części spotkania uczestniczył także marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.
Jawność życia publicznego
Na spotkaniu omówiono ponadto głośno ostatnio komentowany projekt ustawy o jawności życia publicznego. Jedną ze zmian, którą akt ten wprowadza jest poszerzenie zakazów w stosunku do osób pełniących funkcje publiczne w czasie pełnienia funkcji o zakaz zasiadania we władzach w spółki prawa handlowego lub wykonywania na jej rzecz jakichkolwiek odpłatnych zajęć o:
- wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów i członków zarządu powiatu oraz marszałków i członków zarządu województwa,
- prezesów i członków zarządów spółek zobowiązanych - chyba, że nieodpłatnie w „spółkach córkach”.
Wprowadza ponadto nowy wzór oświadczenia majątkowego. Pisaliśmy o tym w Dzienniku Warto Wiedzieć - tutaj.
Plany na przyszłość
Ludwik Węgrzyn przedstawił też założenia strategiczne ZPP na rok 2018 i lata kolejne, a także założenia do projektu budżetu na rok 2018. Rozmawiano również o organizacji przyszłorocznego Zgromadzenia Ogólnego ZPP. Tym razem odbędzie się ono w Warszawie.
W drugim dniu obrad członkowie ZPP mieli możliwość zwiedzenia Regionalnego Centrum Naukowo Technologicznego w Podzamczu, XVII-wiecznego Dworu Starostów Chęcińskich i Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi na Świętym Krzyżu.