Aktualności

18 marca 2018

Skuteczna interwencja ZPP ws. mieszkań chronionych

fotolia.pl

W projekcie rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie mieszkań chronionych przewidziano obowiązek wydzielenia pomieszczenia ogólnego umożliwiającego prowadzenie wspólnych zajęć i spotykanie się uczestników z innymi osobami, w tym z rodzinami, a także wspólne spożywanie posiłków w przypadku mieszkań chronionych z wieloosobowymi pomieszczeniami mieszkalnymi. Ograniczona też została maksymalna liczba osób w mieszkaniu chronionym – do 7.

Zmiany te były przez Ministerstwo uzasadniane potrzebą poprawy standardu przebywania osób w mieszkaniach chronionych. Był to niewątpliwie argument słuszny, lecz abstrahujący od realnych możliwości. Oba powyższe wymogi dotyczyć miały bowiem nie tylko nowotworzonych mieszkań chronionych, lecz również mieszkań chronionych obecnie istniejących. W ich przypadku termin na dostosowanie upływał 1 marca 2019 roku, a dostosowanie musiałoby polegać odpowiednio na zwolnieniu jednego pokoju sypialnego na potrzeby wspólne i zmniejszeniu liczby osób przebywających w mieszkaniu. Wobec braku możliwości szybkiego zwiększenia liczby mieszkań chronionych oznaczało to w praktyce obniżenie dostępności do ważnej usługi społecznej.

Zastrzeżenia wobec proponowanych zmian zostały podniesione przez przedstawicieli Związku Powiatów Polskich w toku posiedzenia Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej. Warto w tym miejscu przypomnieć, że jest to zespół, w którym współprzewodniczącym ze strony samorządowej jest Andrzej Płonka, starosta bielski, wiceprezes ZPP.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przychyliło się do przedstawionej argumentacji. Zrezygnowano z wymogu wydzielana pomieszczenia ogólnego, a dojście do liczby 7 osób w mieszkaniu chronionym zostało wydłużone w czasie. Do dnia 31 grudnia 2019 roku maksymalna liczba osób w mieszkaniu chronionym ma wynosić 12, zaś od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku – 10.